Шанхайският планетариум, който стана най-големият в света, от неделя официално приема посетители. Отварянето на комплекса предизвика голямо вълнение у жителите на Шанхай. От сутринта пред него се образува огромна опашка, но влизането е само с предварително купени билети. Те са разпродадени за следващата седмица още преди няколко дена. Преди официалното откриване администрацията на планетариума организира няколко отворени дни, за да тества работата на съоръжението и след това да започне да пуска масово хора в него. В деня на откриването, посетителите бяха около 6000 души. Комплексът, чийто строеж започна през ноември 2016 г., е в зоната за свободна търговия Линган, в шанхайския район Пудун. Общата площ на основната сграда е 38 000 кв. м, а целият комплекс със съседните конструкции е разположен на 58 600 кв. м.
#Shanghai Astronomy Museum, the world's largest planetarium in terms of building scale, opened ystd(17/7). With some 70 meteorites, over 120 collections of artifacts, &part of #lunar soil brought back by Chang'e-5 mission on display, it opens to the public today. pic.twitter.com/mTKZ4n3i0P
— Ambassador Deng Xijun (@China2ASEAN) July 18, 2021
Планетариумът се състои от основна сграда и редица спомагателни структури, като младежки изследователски център и две обществени обсерватории. В изложбената част посетителите могат да видят около 70 фрагмента от различни метеорити, включително парчета от Луната, Марс и астероида Веста. Колекцията включва и оригинални творби на Исак Нютон, Галилео Галилей, Николай Коперник и редица други учени. Външно комплексът прилича на голям космически кораб от научно-фантастичните филми с добавени стилизирани орбити, по които се движат планетите. Пешеходните пътеки около основната сграда са оформени по такъв начин, че да приличат на линии на галактическа спирала.
World's largest planetarium opens in Shanghai pic.twitter.com/BF4wpC6ZNI
— BRISL (@BRI_SL) July 18, 2021
Музеят за наука и технологии в Шанхай, който контролира изпълнението на този проект, заяви, че посетителите на планетариума ще имат възможност да се потопят в света на Вселената чрез технологии за изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност. Планетариумът разполага и с телескоп, с който любителите на астрономията могат да наблюдават Слънчевата система. Той ще се използва и в различни изследователски проекти, включително студентски.