Пленумът на Висшият съдебен съвет (ВСС) този път ще бъде длъжен по същество да разгледа всяко от твърденията в предложението за освобождаване от длъжност на главния прокурор. Това заяви в интервю за БТА министърът на правосъдието Надежда Йорданова, която участва в заседание на Съвета на ЕС в Брюксел.
Тя отбеляза, че законът не поставя пред ВСС срокове за произнасяне или за действия по нейното предложение.
Министърът изрази очакване до юни да бъдат приети законовите промени, с които да бъде въведена възможност за разследване на главния прокурор.
"Това е процедура, която за първи път ще бъде проведена по същество, съобразно действащото законодателство. В действащия закон не са разписани процедурни стъпки, срокове - нито за действие на Пленума, нито за неговото произнасяне. Предстои да видим какъв път ще поеме Пленумът и как ще действа", каза Йорданова.
Тя отрече решението й да поиска отстраняването на главния прокурор да е основано на тенденциозност.
"Предложението е внесено срещу главния прокурор - лицето, което изпълнява тази длъжност. Няма по какъв друг начин да бъде насочено. Ако главният прокурор чрез това твърдение прави внушение, че е по-скоро тенденциозно това твърдение, позволете ми да не се съглася с него, защото сме включили констатации, които произтичат от влезли в сила съдебни актове. Министърът на правосъдието е длъжен тогава, когато констатира поведение на някой магистрат, който е в отклонение на закона, на етичните правила, да предприеме съответните процедури по закон. Дали предложението е основателно, това е решение на Пленума на ВСС. Главният прокурор, като член на Пленума, ще може по време на заседанието да изрази своето становище."
На въпрос дали последната акция на Специализираната прокуратура, свързана с разследването за шпионаж от двама руски дипломати, е "просто пушилка", Йорданова каза:
"Буди безпокойство, че прокуратурата се активира в областта на шпионските престъпления в някакъв много странен синхрон в случаите, когато бъде повдигната темата за закриването на специализираните съд и прокуратура, или пък се настоява главният прокурор да носи отговорност за своите действия. Искам да вярвам, че в конкретния случай действията ще достигнат докрай, че действително ще има адекватно разследване и виновните лица ще влязат в съдебна зала, а няма да бъде поредният случай, в който започваме с публичен апломб и само месеци по-късно делото отива в небитието."
Йорданова внесе промени в Закона за съдебната власт, в които е записано, че се закриват Специализираните съд и прокуратура.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.