Втори ден продължава психическият терор срещу български училища с фалшиви бомбени заплахи. Хиляди деца бяха евакуиране, след като имейли с предупреждения за взривни устройства бяха получени в училища в София, Сливен, Варна, Бургас и Плевен. По данни на МВР броят на сигналите стана 102. Според компетентните служби реална опасност няма.
Вече над 24 часа продължава атаката с фалшиви бомбени сигнали към различни учебни заведения. Част от ръководствата им решиха незабавно да евакуират учениците и да затворят врати до четвъртък. Полицията има напредък в разследването вече разполага със следа.
"Имаме насоки за евентуално лице, съпричастно към тези мейли, което е извън територията на страната", коментира главният секретар на МВР гл. комисар Петър Тодоров, цитиран от Нова ТВ.
Вътрешният министър Иван Демерджиев заяви, че се работи с партньорските служби и че най-вероятно става въпрос за хибридна атака, в която участие има и Русия. Последва реакция от руското посолство. Оттам определят заплахите като „гнусни” и допълват, че "категорично отхвърляме всякакви необосновани обвинения към страната ни в извършване на подобни информационни атаки".
Още сутринта в столичното 22-ро училище сигнал за бомба по телефона принуждава ръководството да вземе крути мерки, въпреки уверенията, че взривно устройство няма. Малко след 15 ч. се наложи евакуация на част от учебните заведения в столичния "Лозенец". Причина за това отново е заплашителен имейл, но изпратен до полицията, разказват от 107 училище.
Над 1000 ученици е трябвало да бъдат евакуирани и в Сливен след получаването на заплашителен мейл. "Съобщението съдържа информация, че на територията на общината, във всички училища, има поставени самоделни взривни устройства, които скоро ще бъдат активирани", каза кметът на града Стефан Радев.
Всички училища в Сливен бяха запечатани и претърсени от службите на реда, а децата евакуирани. "Отвратителна проява на този, който е направил този саботаж. Надявам се да бъде разкрит и най-строго наказан", допълни градоначалникът.
Освен учебни заведения атакуван беше и Университета за национално и световно стопанство в София, където прекъснаха обучението и затвориха сградата. На място в университета пристигнаха десетки полицаи, за да проверят периметъра.
"Имаме учебни занятия сигурно с 300 групи, 10 000 души не могат да си вземат учебните занятия", посочи ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Решението как да се реагира сега стои в ръцете на директорите и учителите, смята директорът на 51 СУ Асен Александров. Затова настоява държавата да разпише ясни правила.
"Правото на преценка е предоставено на директора. Ние разбираме, че директорите са притеснени от ситуацията, но затова те работят с методическата помощ на съответните служби от МВР, за да преценят реалността на съответната заплаха", коментира министърът на образованието проф. Сашо Пенов.
Вътрешният министър разпореди да се направят изменения, за да не се налага евакуация на всяко училище или университет.
"До дни ще имаме промяна в протокола, така че да се преценява кога е налице реална заплаха и не е необходимо да се евакуират училища, летища и други ключови обекти", поясни Демерджиев.
На изборите в неделя евакуация ще има само след решение на МВР и при наличието на доказателства.