Подкрепата на Запада за Украйна може да достигне до нещо повече от обикновени доставки на оръжия на оръжия, потвърди началникът на Генералния щаб на френските въоръжени сили, след като президентът Еманюел Макрон породи полемика с изявлението си, че "не е изключено" изпращане на сухопътни войски, предаде АФП.
Генерал Тиери Бюркар заяви на среща с шведския си колега Микаел Бюден в Париж, че Киев не иска подкрепа по отношение на войски, но като организация НАТО, към която Швеция току-що се присъедини, трябва да бъде подготвена за всички възможни случаи.
"Украинската армия се сражава много храбро и вече е забележително ефективна. Войната ще приключи, когато Русия спре да напада", заяви на пресконференция началникът на генералния щаб на Франция.
Според него руският президент Владимир Путин "е изградил позицията си върху идеята, че Западът никога няма да влезе в Украйна, а просто ще доставя оръжие. Ние трябва да му покажем, че няма да може да използва тази логика, за да стигне докрай, защото тази идея не е правилна".
В края на февруари френският президент Макрон заяви, че изпращането на западни войски в Украйна "не е изключено", но уточни, че засега такова решение не е взето. Въпреки полемиката, която възникна във Франция и в рамките на Алианса, той продължи да твърди, че думите му са били "добре обмислени" и "премерени", като същевременно отхвърли "логиката на ескалация" с Москва.
"Намерението на президента е да накара Владимир Путин да разбере, че сме наясно за какво става въпрос в Украйна", настоя генерал Бюркар.
"В Европа бушува война. Не можем да позволим това да се превърне в нещо нормално", заяви от своя страна генерал Бюден. "Швеция е готова да поеме своите отговорности, възпиране и отбрана".
През януари главнокомандващият на шведските въоръжени сили заяви, че шведите трябва "да се подготвят психически за война", припомня АФП.
Според френския генерален щаб военният обмен между Франция и Швеция ще бъде разширен до области като полярната борба и гражданската отбрана в служба на националното сближаване, където Швеция често е сочена за пример.
През 2015 г. Швеция реактивира концепцията си за "глобална отбрана", включваща всички слоеве на обществото, след като предишната година Русия окупира украинския полуостров Крим. Стокхолм назначи и министър на гражданската отбрана.