"Категорично искаме да опровергаем фалшивите новини за "странни разговори" между Министерство на външните работи и ЦИК в процеса на подготовка на изборите зад граница", заяви главният секретар на МВнР и заместник-председател на работната група "Избори" Калин Анастасов в пресконференция пред медиите.
Тази пресконференция бе по повод недоволството на нашите сънародници зад граница, които последните дни сигнализират за това, че доброволци от различни държави не са включени в съставите на местните секционни избирателни комисии, въпреки положения от тях труд на предходни вотове.
Според Изборния кодекс МВнР има определени срокове, в които да бъдат направени предложения за членовете на СИК, а всичко което не се запълни, след това се запълва от предложения на местните общности, напомниха в понеделник от Външно.
От МВнР коментираха, че се противопоставят на опитите да бъдат въвлечени в политически кампании.
Съгласно решението на Централната избирателна комисия, общата численост на участниците в задграничните СИК е 2507, като Външно ще командирова около 160 души, а още 140 установени зад граница техни служители ще вземат участие.
"От нас се иска да предложим около 1700 членове на СИК. Секционни избирателни комисии с по трима души има в 33 от общо 465 разкрити секции", допълни заместник-председател на работната група "Избори".
"По предложение на задграничните ни представителства и след анализ, МВнР предложи на ЦИК да вземе решение за увеличаване броя на съставите зад граница", допълва още Анастасов.
Няма държава, която да ни е отказала провеждане на парламентарните избори. Има държави, в които не ни е разрешено да разкрием секции извън нашето представителство, какъвто е случаят в Прага, поясни още той.
"Съгласно избирателния кодекс Централната избирателна комисия назначава секционните избирателни комисии извън страната и утвърждава списъците с резервните членове, както и застъпниците извън страната", каза Иван Кондов, председател на работната група "Избори" в МВнР.
Той обясни, че по закон има определени срокове, в които се правят предложенията. "За МВнР законът изисква 16 дни преди изборите, в случая това се пада на 18 март, след което министърът на външните работи прави предложенията си за по един член във всяка секционна избирателна комисия, който да бъде негов представител. След което има консултации на политическите партии и на 22 март трябваше да излязат с тези решения. ЦИК спази сроковете и така бяха назначени тези представители", добави Кондов.
"Ние сме спазили стриктно закона. Всички наши представители са деполитизирани. Те не трябва да правят коментари за решенията на ЦИК", категоричен бе той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.