Управителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) потвърди, че има пълно доверие в управляващия директор Кристалина Георгиева, след като разгледа твърдения, че по време на работата си в Световната банка е оказала натиск над експерти да променят данни по начин, който би облагодетелствал Китай, предадоха световните агенции.
Съветът заяви, че има доверие в стремежа на Георгиева да поддържа най-високите стандарти на добро управление и почтеност в МВФ. В същото време се планира среща на управителния съвет, на която ще бъдат обсъдени институционални предпазни мерки, гарантиращи безпристрастността на служителите на международната кредитна институция и възможността за подаване на оплаквания, изразяване на несъгласие и поддържане на отчетност, отбелязва Ройтерс.
Георгиева благодари на управителния съвет за гласуваното доверие и подчерта, че отправените й обвинения са били неоснователни, съобщава Франс прес.
Франция и други европейски правителства заявиха миналата седмица, че искат Георгиева да довърши мандата си. Представители на САЩ и Япония искаха внимателна проверка на обвиненията, отправени в доклад на американската правна кантора WilmerHale.
Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън е заявила в понеделник в разговор с Георгиева, че докладът на правната кантора WilmerHale е повдигнал основателни съмнения, но липсата на преки доказателства означава, че евентуална смяна на ръководството би била неоснователна.
Необходимо е обаче да се вземат "активни мерки за засилване на доверието в МВФ и достоверността на информацията", предоставяна от институцията се казва в изявление на Йелън. Освен това Георгиева и други лидери на МВФ трябва да декларират отново, че държат на прозрачността в изследванията, анализа и определянето на политиката на фонда.
Скандалът заплашваше да засенчи привличащите вниманието годишни срещи на базираните във Вашингтон международни финансови институции, на които е планирано да бъдат обсъдени световната икономика, пандемията от новия коронавирус и въвеждането на глобален минимален корпоративен данък, отбелязва Ройтерс.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.