Лекарите от Военно-медицинска академия с кампания "Аз ще се ваксинирам", дни преди първите дози ваксини срещу COVID-19 да пристигнат в България.
Всеки от лекарите написа във Facebook публикация на страницата на болницата защо ще се имунизира.
Директорът на лечебното заведение, който е и председател на Националния оперативен щаб, ген. Венцислав Мутафчийски също изложи мотивите си да си постави ваксина.
„Това е единственото вярно и отговорно решение, за да не допусна да бъда източник на зараза към моите пациенти, колеги, приятели, близки, майка, баща... Медицината се развива с гигантски крачки. А изискванията към нас са да бъдем непрекъснато на пулса на времето, с промените, които се случват в медицината, за да може да дадем вярно послание”, написа ген. Мутафчийски.
Той призова колегите си да се информират от научни източници, да бъдат на нивото, на което се очаква от тях, за да са полезни за своите пациенти и да дадат верните съвети.
В същото време завеждащият COVID-отделението в Инфекциозна болница, доц. Атанас Мангъров, съобщи, че не се е записал в списъците с медици на първа линия, които са готови да се ваксинират.Той разкри, че има сериозни резерви към ваксините, основно заради краткия период, в който са били създадени.
По думите му основният проблем не е в тези алергични реакции, които се получават - като например повишаване на температурата или зачервяване на мястото на убождането.
„Специално при тази ваксина на Pfizer и BioNTech в организма се вкарва чужда РНК, която кара клетките на човека, на когото е поставена да започнат да произвежда белтъци на коронавируса. И срещу тях вече се изработват антитела. Тука има две неща, които не са уточнени. Първото е доколко вкарването на този чужд генетичен код има онкогенен потенциал, т.е доколко този генетичен код може да доведе до някакви злокачествени трансформации в човешката клетка. Това не е нещо, което може да се уточни в рамките на 3-4 месеца, необходими са години.
Второто нещо е доколко тези протеини, тези белтъци, които ще се вкарат в човешката клетка ще могат да се въприемат като чужди антигени и да доведат до възникване на автоимунни заболявания. Най-вероятно това няма да се случи, но не можем да го докажем, това не е нещо, което се доказва в рамките на няколко месеца. Това са проблемите около тази ваксина, които не са уточнени. Представете си какво би станало, ако да кажем се имунизират 70-80% от хората и след няколко месеца или след няколко години се окаже, че примерно 1-2% от ваксинираните са с автоимунни заболявания или имат някакви онкопроблеми. Това са неща, които за да се уточнят е необходимо доста по-продължително време, а не няколко месеца", категоричен е инфекционистът.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.