Милиардерът Илон Мъск раздава по 100 долара на всеки, който подпише неговата петиция в „подкрепа на Конституцията“ и се регистрира да гласува в седемте оспорвани щата - Уисконсин, Мичигън, Пенсилвания, Северна Каролина, Джорджия, Аризона и Невада. Толкова дава и на тези, които препоръчат приятели в Пенсилвания. А той вече е дал и три чека по 1 милион долара на трима щастливци, избрани на лотариен принцип.

Американските граждани първо трябва да се регистрират, за да могат да гласуват и срокът на повечето места обикновено изтича на 21 октомври.

Петицията е поредният пример за това как Мъск използва богатството си, за да повлияе на напрегнатата президентска надпревара между Тръмп и съперничката му от Демократическата партия Камала Харис.

Мъск основа Комитета за политическо действие "Америка" (America PAC) - организация за политически действия, която той създаде в подкрепа на президентската кампания на Тръмп. Групата помага за мобилизирането и регистрирането на гласоподаватели в щатите, които ще са решаващи за резултатите от изборите.

На поредица от събития в Пенсилвания Мъск представя изборите през ноември в сурова светлина и насърчава поддръжниците си да гласуват рано и да накарат другите да направят същото. Той заяви, че ако Харис спечели, това ще бъдат "последните избори", намеквайки, че САЩ вече няма да съществуват. Бизнесменът използва митингите да разпространява опровергани конспиративни теории.

Петицията, която Мъск иска от хората да подпишат, гласи: "Първата и Втората поправка гарантират свободата на словото и правото да се носи оръжие. Като се подписвам по-долу, аз заявявам подкрепата си за Първата и Втората поправка". Паричните награди на Мъск предизвикаха вниманието на представители на двете партии и на местните власти, които призовават за разследване дали това е легално. Но повечето юристи са на мнение, че даването на пари за подпис на така формулираната петиция, е разрешено от закона.