Британският писател от индийски произход Салман Рушди, който написа "Сатанински строфи" и от години живее в смъртни заплахи, бе нападат по време на свое представяне в Шатакуа, щата Ню Йорк.

По първоначална информация мъж е нахлул на сцената, докато водещият е анонсирал реч на писателя. Световните агенции разпространиха снимка на Рушди, облян в кръв на земята, и заобиколен от полицаи. От офиса на шерифа на окръг Шатакуа потвърдиха, че "е имало намушкване с нож".

"Най-ужасното събитие току-що се случи в #chautauquainstitution - Салман Рушди беше нападнат на сцената на #chq2022. Амфитеатърът е евакуиран", заяви един от свидетелите в социалните мрежи.

Рушди беше откаран спешно с хеликоптер в болница, каза агентът му Андрю Уайли в изявление. Той претърпя спешна операция в петък, защото е бил многократно намушкан във врата.

Нападателят бе задържан от полицията

„Заподозреният е идентифициран като Хади Матар, 24-годишен, от Феървю, щата Ню Джърси”, съобщи на брифинг говорителят на полицията в щата Юджин Станишевски, „Около 10:47 сутринта Салман Рушди се качи на сцената. И скоро заподозреният скочи на сцената, нападна г-н Рушди и го намушка най-малко два пъти във врата и корема" Той добави, че писателят бе доставен с вертолет в болницата.

Преследван

Авторът, който сега е на 75 години, попада в светлината на прожекторите с втория си роман "Децата на полунощ" през 1981 г., който печели международни похвали и престижната британска награда "Букър" за представянето на Индия след обявяването на независимостта.

През 1988 г. романът му „Сатанински строфи“ предизвиква силни противоречия в ислямския свят. Някои мюсюлмани смятат романа за неуважение към пророка Мохамед.

Рушди получава смъртни заплахи заради творбата си. Името му е в списъка с набелязаните цели на "Ал Кайда", публикуван през 2010 година. В него са имената на хора, обидили исляма.

Иранският аятолах Рухола Хомейни дори го обяви за вероотстъпник и обеща награда от 3 милиона долара за главата му, а през 2007 тя бе покачена на 11,4 милиона. Рушди е принуден да се укрива, а след убийството или опита за убийство на неговите преводачи и издатели, правителството на Великобритания, където е учил и където се е установил, му предостави полицейска закрила. Писателят прекара почти десетилетие в укриване, като многократно сменя жилището си и не може да каже на децата си къде живее.

Рушди започва да излиза публично едва в края на 90-те години, след като през 1998 г. Иран заявява, че няма да подкрепи убийството му. Сега той живее в Ню Йорк. Известен е като защитник на свободата на словото, като особено остро защитава френското сатирично списание "Шарли Ебдо", след като негови служители са застреляни от ислямисти в Париж през 2015 г.

Продължават заплахите и бойкотите срещу литературни събития, на които Рушди присъства, а удостояването му с рицарско звание през 2007 г. предизвика протести в Иран и Пакистан, където министър заяви, че отличието оправдава самоубийствените атентати.