За да научат децата повече за рециклирането, от Зоологическата градина в София са се спрели на интересен проект съвместно с художници от център АЛОС. Те са направили експозиция от мозайки от пластмасови капачки.
Идеята е под надслов „МузайКАП“
Осъществява се за втора поредна година, като миналия път са били използвани повече от 16 хил. капачки.Целта е да запознаят малки и големи с уникалните видове животни, които се срещат у нас, както и да им се припомни необходимостта от опазването на околната среда. Тази година на платната са изобразени Вълк и Благороден елен. Те бяха прибавени до миналогодишните Балканска пъстърва, Дървесна жаба, Дъждовник, Къдроглав пеликан и Червеногуша гъска. „Всички животни, които са включени в тези гигантски мозайки, са представители на българската фауна и се срещат в защитените от „Натура 2000“ зони.
„Нашето послание към посетителите е да рециклират, както и децата да получат познания за различните видове животни“, разказа Катерина Зарева-Симеонова, ръководител на Екологичния научно-образователен център.
Инициатива е представена и пред членовете на Европейската асоциация на зоопарковете
и аквариумите. „Колегите от европейските зоопаркове бяха много впечатлени и казаха, че и те ще я приложат“, допълни още тя.
Капачките за работилницата пък са закупени от инициативата „Капачки за бъдеще“, която набира средства за закупуване на кувьози за родилните отделения в различни наши болници. „Тази идея е доста стара и отлежаваше. Може би чакаше партньорството със зоологическата градина. Няколко години планираме подобна мозайка и сега намерихме най-подходящия ѝ облик“, казват от център АЛОС.