Руското министерство на отбраната обяви в понеделник, че е сключено примирие в металургичния комбинат „Азовстал“ – последен бастион на украинска съпротива в град Мариупол, за да бъдат евакуирани ранени украинци, предаде Франс прес. „Понастоящем е в сила режим на тишина и е отворен хуманитарен коридор, по който ранени украински войници се транспортират към медицински заведения в Новоазовск, на територия, контролирана от руските и проруските сили, обяви ведомството. По-рано Украйна обвини руските сили, че са хвърлили фосфорни бомби срещу стоманодобивния завод Азовстал в Мариупол в неделя, след като семействата на бойците, хванати в капан в обширния комплекс, заявиха, че се опасяват, че битката им е към своя край. Въздушно видео, публикувано в социалните мрежи в неделя, показва атаката срещу завода, в който украински войници продължават да оказват съпротива срещу настъплението на Русия срещу пристанищния град, който е почти превърнат в развалини. След седмици на руска обсада и бомбардировки, Мариупол е в руски ръце, но стотици украински бойци продължават да устояват на силния огън срещу стоманодобивния завод. Редица цивилни, които се приютяваха в завода, бяха евакуирани този месец с помощта на Международния комитет на Червения кръст и ООН. Кадрите от атаката започват с изглед от въздуха на огромния завод на Азовстал, когато внезапно руска ракета избухва във въздуха, пускайки огнен взрив над вече силно повредените фабрични сгради отдолу. „Искри“ – които всъщност представляват група запалителни боеприпаси – падат на земята и се запалват. Докато камерата излиза, се виждат повече изблици на боеприпаси, които изригват над централата, валят пламтящи експлозиви отгоре.
Атаката е безмилостна, като стотици искри кацат по покривите и терените на стоманодобивните предприятия и ги запалват.
Украинците твърдят, че видеото показва как войските на Владимир Путин хвърлят запалителни и фосфорни бомби 9M22S върху Азовстал, за които служител каза, че горят при температури от над 2000 градуса по Целзий. „Самите руски военни твърдят, че са използвани запалителни снаряди 9М22С с термитни слоеве“, казаха украинците. „Температурата на горене е около 2000 до 2500 градуса по Целзий. Почти невъзможно е да се спре изгарянето“, каза в неделя Петр Андрюшченко, съветник на кмета на Мариупол. Видеото беше публикувано, след като съпругите и майките на украинските защитници, които все още са в стоманодобивния завод, казаха пред Sky News, че се страхуват, че сраженията са към своя край. Наталия Зарицка, която се омъжи за съпруга си Богдан на онлайн церемония през април, каза пред телевизионния оператор, че той е “в истински ад”. „Той е отслабнал с повече от 20 килограма. Изглежда много зле и е в ужасно състояние“, каза тя и добави: „Мисля, че това е краят“.
Тя показва последната снимка, която той й изпраща, като казва, че лицето му е жълто.
Пристанището в Азовско море Мариупол сега е до голяма степен под руски контрол, с изключение на няколкостотинте войници, останали в стоманодобивния завод. Съобщава се, че конвой от между 500 и 1000 коли, превозващи цивилни от града, е успял да достигне контролирания от Украйна град Запорожие в събота, докато украинският вицепремиер Ирина Верещук каза, че властите преговарят за евакуацията на 60 тежко ранени войници в стоманодобивния завод. Наскоро след победата на своята страна в конкурса за песен на Евровизия, украинският президент Владимир Зеленски обеща рано в неделя да бъде домакин на песенния конкурс в град Мариупол. „Нашата смелост впечатлява света, нашата музика завладява Европа“,
написа Зеленски във Фейсбук. Тъй като руските сили сега се оттеглят от североизточния град Харков, украинските военни заявиха, че Москва вечеа се фокусира върху охраната на маршрутите за доставка, като същевременно нанася минометни, артилерийски и въздушни удари в източния регион на Донецк в опит да изтощи украинските сили и да унищожи укрепленията им. Руските сили контролират подковообразна територия в украинските райони Донецк и Луганск, които съставляват региона на Донбас, граничната зона, където Украйна се бори с подкрепяните от Москва сепаратисти от 2014 г. След като не успя да превземе Киев след инвазията на 24 февруари, руският президент Владимир Путин измести фокуса си на изток към Донбас, като се стреми да обгради най-опитните и най-добре оборудвани войски на Украйна и да завземе територия, която все още е под контрола на Украйна. Въздушните удари и артилерийските обстрели правят изключително опасно придвижването на журналистите на изток, което пречи на усилията за получаване на пълна картина на боевете. Но изглежда, че това е ход напред-назад без големи пробиви от двете страни. Русия е превзела някои села и градове в Донбас, включително Рубежне, където предивоенното население е наброявало около 55 000 души. Зеленски каза, че украинските сили също са постигнали напредък на изток, превземат шест града или села през последния ден. В нощното си обръщение в събота той каза, че „ситуацията в Донбас остава много трудна“ и руските войски „все още се опитват да излязат поне донякъде победители“.
„Стъпка по стъпка ние принуждаваме окупаторите да напуснат украинската земя“, каза той.
Харков, който е близо до руската граница и само на 50 мили югозападно от руския град Белгород, е претърпял седмици на интензивен обстрел. До голяма степен рускоезичният град с предвоенно население от 1,4 милиона беше ключова военна цел по-рано по време на войната, когато Москва се надяваше да превземе и задържи големи градове.