Русия и Украйна са близо до постигането на споразумение за износа на зърно от Украйна, но все още не са постигнали единодушие по въпроса как да гарантират сигурността на корабите и пристанищата. Това съобщи днес вестник „The Financial Times”, позовавайки се на неназовани източници, близки до обсъжданията, които се провеждат под егидата на ООН и с посредничеството на Турция.
Москва и Киев са се споразумели за механизмите за проследяване на плавателни съдове, които пътуват към и от пристанища, включително Одеса. Наблюдението ще се извършва от два контролни центъра. Единият ще бъде разположен в Истанбул, а другият - в Черно море, където ще се проверяват корабите, вероятно в Одеса. Според събеседниците на изданието Русия е дала и някаква гаранция, че няма да обстрелва корабите с продоволствия.
Отбелязва се обаче, че украинските представители не са напълно удовлетворени от руските предложения и изискват гаранции от руската страна, че украинските пристанища няма да бъдат атакувани.
В същото време, позовавайки се на източници от ЕС, седмичникът цитира украински официални лица, според които параметрите на бъдещото споразумение могат да бъдат договорени през следващите няколко дни. Липсата на споразумения по ключовите въпроси обаче може да означава, че износът на зърно може да започне най-рано след три седмици.
Вестникът уточнява, че украинското и турското правителство не са се отзовали на молбата да коментират тази информация, а Кремъл отказал да го направи.
На 13 юли в Истанбул се проведоха преговори за зърнения коридор, на които присъстваха военни делегации от Турция, Русия и Украйна, както и представители на ООН. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви след срещата, че е направена важна стъпка към осигуряването на безопасен и надежден износ на храни от Украйна през Черно море.