Беларус ще блокира България за домакинството на 29-ата годишна климатична конференция (СОР 29) на Организацията на обединените нации (ООН). Тя ще се проведе през ноември 2024 година. Това съобщи министърът на околната среда Юлиян Попов във Facebook профила си. Той е получил потвърждение от правителството в Минск.
Зад това решение обаче стои Русия. Беларус е само инструментът, твърди министърът.
Климатичните конференции на ООН са едно от най-значимите политически и бизнес събития в световния календар и второто по големина събиране на държавни лидери след срещите на Генералната асамблея на ООН.
Според Попов по силата на правило, останало отпреди разпада на Съветския блок, домакинството е ротационно между регионите. Ред е на Източноевропейската група в ООН, която трябва да излезе с единодушно решение. "Русия обаче реши да блокира България”, написа Попов.
По остарелите правила на ООН, Източноевропейската група обхваща почти всички страни от бившия СССР и тогавашните му сателити. Това са общо 23 държави, които трябва единодушно да излъчат страна домакин.
За първи път кандидатурата на България за домакинство на COP 29 е представена от президента Румен Радев на 27-ата конференция на ООН за изменението на климата в Египет през ноември 2022 г.
Kато кандидат-домакини са анонсирани още Армения, Беларус и Чехия.
Още между януари и април 2023 г. става ясно, че Русия и Беларус ще блокират всички кандидати от ЕС - в случая това са България и Чехия. Аргументите са геополитически - Русия гледа на ЕС като на "вражески" съюз заради подкрепата му за Украйна.
В края на април се появява кандидатурата на Азербайджан, а Чехия се оттегля.
Очаква се обаче Армения и Азербайджан, които водеха шестседмична война помежду си през 2020 г. заради спорната територия Нагорни Карабах, да се блокират взаимно за домакинството на срещата.
На 6 юни в Бон, Германия, се срещна с групата на източноевропейските държави, които трябва да излъчат домакин на COP 29. Страните не стигат до решение.
Според специализирания британски сайт climatechangenews.com за изменение на климата кандидатурата на България е била подкрепена от източноевропейските членки на ЕС. Но представителят на Русия на два пъти е заявил, че ще блокира всеки кандидат от ЕС. Причината е, че Съюзът оказва дипломатическа, финансова и военна подкрепа на Украйна в битката ѝ срещу руската агресия.
От май до юли България се опитва да запази домакинството в Източноевропейската група. Юлиян Попов, след като става министър през май, прави срещи с посланици и кръгли маси.
Преговорите за преодоляване на патовата ситуация ще продължат на високо политическо ниво на есенната сесия на ООН в Ню Йорк. Тя започва след седмица. България ще бъде представлявана от президента Румен Радев и вицепремиера Мария Габриел, съобщиха източници на Свободна Европа.
Източник, запознат с преговорите, казва пред британския сайт, че Азербайджан може да е компромисен вариант между ЕС и Русия. Тази възможност все още не е отпаднала и според български дипломатически източници, но не е много вероятна - очаква се вето от Армения.
Последният вариант, по който се работи, е, България да предложи държавите от Югоизточна Европа да организират "разпределено председателство" на COP 29. Тази идея Попов е споделил на семинар за политиките срещу изменението на климата, организиран от екоминистерството на 31 август.
Предложението е всяка страна да поеме организацията на климатичната среща в различна тематична област.
Попов е обяснил, че идеята е разговорите на COP 29 и срещите на официалните лица да се проведат в Бон, а във всяка от страните от Югоизточна Европа да се организират тематичните форуми, включително и в България.