Моринга, или „дървото на живота“ е сред лечебните растения, недостатъчно познати и използвани в практиката ни, а е невероятно полезно като храна и лек. Има пикантен вкус, съдържа ценни хранителни вещества и е изключително популярна по света. Морингата, която основно се предлага под формата на прах, е истинска суперхрана. В Индия хората се кълнат в положителните ефекти, които „дървото на живота“ има върху здравето.

Чудото моринга съдържа 2 пъти повече витамин А от морковите, 7 пъти повече витамин С от портокалите, 14 пъти повече калций от млякото, 4 пъти повече фибри от овеса, 4 пъти повече калий от бананите, 9 пъти повече желязо от спанака.

Моринга е от семейство кръстоцветни с ботаническото име Moringa oleifera и е разпространена в Хималаите. Отглежда се и в Югоизточна Азия, Африка, Латинска Америка и арабските страни. Дървото е бързорастящо и не изисква много вода. Благодарение на комбинацията си от витамини, минерали и микроелементи, комбинирани с висока наситеност на хранителни вещества, на продуктите от моринга се приписват безброй благоприятни свойства за здравето.
Растението е с високо съдържание на гликозиди на синаповата киселина, което придава на ядливите части пикантен вкус. Затова се нарича още и „конски дрян“. Почти всички негови части може да се използват. Плодовете се берат още неузрели, приличат на зелен боб и имат сладко-кисел вкус. Те се ядат сурови или варени и от тях се приготвя сок.

От семената се получава масло, наричано още бехен. То е дълготрайно, не се окислява и се използва за ястия, за съставка в козметични продукти, като биогориво и масло за смазване на фини механизми. Някъде го използват за пречистване на водата, употребява се широко и в източната медицина Аюрведа. Корените на младите растения са заместител на хряна.

Моринга: Хималайското чудо е лек за над 300 болести

Листата може да се приготвят като зеленчук. Сокът, извлечен от тях, се използва в диетологията за борба с недохранването. От тях може да се приготвя чай при настинки, грип и проблеми с храносмилането. В Европа е разпространен и прахът от моринга, който може да се добавя като съставка в ястия и смутита. От цветовете също може да се приготвя чай, който има по-мек вкус от чая от листа.
Ползи за здравето. Плодовете и листата са изключително хранителни (100 г сушени листа съдържат 372 килокалории) и дълго ще ви държат сити. Те съдържат минерали, витамини, антиоксиданти и есенциални аминокиселини във висока концентрация. Тази комбинация покрива огромен спектър от действия и прави морингата почти универсално лечебно средство, ефективно при различни приложения и заболявания.

Използва се при недохранване и недостатъчно хранене, за заздравяване на имунната система, при възпаления и инфекции, за предотвратяване на инсулт, атеросклероза и инфаркт. Осигурява защита от свободни радикали (повреди на клетките от метаболитите на околната среда), ускорява обновяването на клетките, стимулира кръвообращението и метаболизма, подпомага силата и издръжливостта.

Ефективна е при проблеми със съня и анемия, стимулира изгарянето на мазнини и процесите на храносмилане, помага при подувания, главоболия и намалява стреса. Използва се и като афродизиак, за стабилизиране на хормоналните дисбаланси, за намаляване на нивата на LDL холестерола и за понижаване на кръвното налягане. Предпазва от рак и диабет тип 2.
Морингата се използва в Аюрведа от хилядолетия и се предписва при над 300 заболявания - от проблеми с кожата и главоболие до наднормено тегло. Приложението и действието й са документирани отдавна.

В морингата има в голяма концентрация хормона цеатин, отговорен за бързия растеж на дървото и гарантира, че организмът може бързо да абсорбира веществата от листата, плодовете и корените. Цеатинът ускорява регенерацията на кожата и е сред активните съставки с противостареещо действие. Съдържа и много антиоксиданти, предпазващи от свободни радикали, протеини и микроелементи. Смята се, че съдържа около 90 различни хранителни вещества.

Моринга: Хималайското чудо е лек за над 300 болести

Моринга е с най-високо количество витамин А (бета-каротин), важен за зрението, имунната система и клетъчния растеж. Витамин D подпомага имунната система, здравето на костите и функциите на мускулите. Витамин E - антиоксидант, е важен за защитата на клетките и здравето на кожата, а витамин К помага за здравето на костите и сърдечно-съдовата система и за съсирването на кръвта. Има и различни витамини от групата B (за имунната и нервната система, за енергия).

Моринга е с високо съдържание на калций и калий, магнезий, съдържа още желязо, цинк, Омега-3 мастни киселини, хлорофил.
В страните, където се отглежда, морингата се използва свежа. В сушена форма от листата се приготвя чай, прахът е пикантна добавка за напитки и подправка на ястия, пресованите таблетки и капсули - като хранителна добавка. Капсулите може да се приемат по всяко време, като сутрин дават допълнителна енергия, а през деня предотвратяват проблеми с храносмилането.