Законодателите от западния американски щат Монтана гласуваха за налагане на пълна забрана на TikTok, с което поставиха началото на съдебна битка заради обвиненията, че популярното приложение е инструмент на Китайската комунистическа партия.

Предложеният закон - първият в американски щат, беше приет с 54 гласа "за" и 43 "против" и ще послужи като правен тест за национална забрана на платформата, собственост на Китай, за което все по-често призовават законодателите във Вашингтон.

Правителството във Вашингтон по-рано заплаши TikTok с евентуална забрана в САЩ, ако видеоплатформата, която е популярна най-вече сред младите хора, не бъде отделена от китайската си компания майка ByteDance.

Правителството на САЩ е поискало от китайските собственици на TikTok да продадат дела си от приложението или ще бъдат изправени пред възможна забрана в САЩ,

съобщи компанията в сряда. Белият дом отказва да коментира темата пред Bloomberg.

Компанията обмисля да отдели ByteDance като крайна мярка, за да разсее опасенията за сигурността на САЩ. ByteDance потвърди, че 60% от акциите ѝ са собственост на глобални инвеститори, 20% - на служители, и 20% - на нейните основатели. Поради близостта на TikTok и компанията майка ByteDance до китайското правителство органите за сигурност в редица държави се опасяват, че Народната република има достъп до личните данни на потребителите или злоупотребява с тях, за да манипулира общественото мнение.

TikTok и американските власти преговарят от години

Американските власти и TikTok преговарят за изискванията за сигурност на данните вече повече от две години. Не е ясно дали китайското правителство ще одобри продажбата. А освен това забраната в САЩ ще срещне значителни правни пречки. Опитът на бившия американски президент Доналд Тръмп да забрани TikTok по време на мандата си се провали в американските съдилища.

В момента ByteDance решава дали да подаде съдебен иск, предава Bloomberg, позовавайки се на източник. Принудителната продажба на дейността на TikTok по времето на бившия президент Доналд Тръмп беше спряна, а администрацията на Джо Байдън прегледа рисковете за националната сигурност, породени от приложението за социални медии.