В телефонен разговор с американския президент Джо Байдън в понеделник вечерта румънският президент Клаус Йоханис призова за "решителни и координирани действия за елиминиране на енергията като политически инструмент за натиск и шантаж", говорейки за региона като цяло.
Въпросът за енергийната независимост беше определен като един от стратегическите приоритети и на извънредното заседание на Върховния съвет за отбрана във вторник. А в сряда управляващите обявиха, че ще ускорят проектите за атомна енергия и добив на газ в Черно море.
Румъния е една от страните в Европа със сравнително ниска степен на зависимост от руския газ, сочат европейски данни от последните няколко години.
Може ли обаче Букурещ да се лиши от тези доставки и какви са алтернативите?
ВНОС НА ГАЗ ОТ РУСИЯ
Данни от 2020 г. сочат, че Румъния е внасяла от Русия около 20 процента от потребявания природен газ, а останалите 80 процента са били вътрешно производство. Статистика, публикувана в сайта Панорама, показва, че през 2015 г. вносният газ е бил едва 1,7 процента от потреблението (98,3 процента вътрешно производство), година по-късно съотношението е 10,5 на 89,5 процента, през 2017 г. - 7,1 на 92,9 процента, а през 2018 г. - 9,7 на 90,3 процента. През 2019 г. се наблюдава скок до 25,7 процента на вноса спрямо 74,3 процента производство, а през 2020 г. вносът спада до 19,2 процента спрямо 80,8 процента вътрешна продукция.
През 2021 г. обаче Румъния е увеличила три пъти вноса си на синьо гориво от Газпром до 2795 кубически метра, заемайки една от челните позиции в Европа по нарастване на вноса, според данни на Федералната митническа служба на Русия, цитирани от ТАСС.
Още в средата на миналата година анализаторите вече предупреждаваха, че "голямата енергийна независимост на Румъния рискува да се превърне в голяма зависимост от руския газ".
В рамките на по-малко от десетилетие, при липса на добив на газ от Черно море, Румъния ще зависи от вноса за над половината от потребявания газ, коментират експерти за телевизия Диджи 24. Те отбелязват, че сега в зависимост от сезона вносът варира от нула до 30 процента, но вътрешното производство върви по низходящо трасе от няколко години и тази тенденция ще се засили, защото залежите се изчерпват. Вносът, очевидно от Русия, ще се превърне в слабост от стратегическа гледна точка, се отбелязва в анализа.
СЪБИТИЯТА В УКРАЙНА
Ескалацията на въоръжения конфликт в Украйна, нарастващото влошаване на отношенията между Запада и Русия и енергийната криза в Европа, която вече доведе до съществен скок на цените на енергията, дават повод на Букурещ да се замисли за алтернативни маршрути и източници на газ.
Министърът на енергетиката Вирджил Попеску заяви в понеделник, че Румъния "е склонна да сложи на масата газопровода БРУА" като алтернативен маршрут за снабдяване на Европа с газ от Азербайджан.
"Трябва да не зависим вече от един единствен голям източник на доставки, необходимо е да диверсифицираме източниците и маршрутите на доставка. Румъния е склонна да постави на масата газопровода БРУА (България, Румъния, Унгария, Австрия), който беше изграден като европейски проект и който сега не се използва с потенциала, който може да има. БРУА може да бъде алтернативен маршрут за доставяне в Европа на газ от Азербайджан чрез ТАНАП, ТАП, Южния коридор, Вертикалния коридор и по-нататък към Източна Европа", посочи министърът.
Той подчерта, че Румъния е един от най-големите производители на природен газ в Европа и разполага със съществени ресурси от газ в Черно море.
Румъния има достатъчно складирани количества газ за студения сезон, увери правителството миналия месец. Националният газопреносен оператор Трансгаз също посочи, че вносът на синьо гориво през Украйна протича нормално. Румъния внася в момента 5,3 милиона кубически метра газ дневно през Украйна, а националното потребление е около 40 милиона кубически метра дневно, заяви генералният директор на компанията Йон Стериан.
ГАЗОПРОВОДЪТ БРУА
Румъния построи своята част от тръбопровода БРУА през ноември 2020 г. и го определи, по думите на президента Йоханис, като "един важен етап в засилването на енергийната сигурност както на нашата страна, така и на Европейския съюз, но и на енергийната сигурност в региона на Черно море". Газопроводът е един от най-големите енергийни проекти на Румъния и "изключително важна инвестиция за Румъния и за Европа", заяви тогавашният премиер Лудовик Орбан.
Въпреки оптимистичните изявления обаче бъдещето не е никак розово, коментира сайтът НюМъни, визирайки строежа на 182-километровата интерконекторна връзка Комотини-Стара Загора. "Операциите през БРУА зависят от финализирането на Ай Джи Би (интерконектор между Гърция и България), чийто строеж може да забави влизането в експлоатация на БРУА", казва Апостолос Гоциас, член на борда на Агенцията за регламентиране на енергията в Гърция.
Газопроводът БРУА е проектиран да пренася 4,5 милиарда кубически метра газ от Азербайджан към Австрия, преминавайки през Гърция, България, Румъния и Унгария. Стойността му се оценява на около 479 милиона евро. Проектът обаче е саботиран от България, твърди бившият румънски президент и настоящ евродепутат Траян Бъсеску.
След като Румъния завърши строежа на тръбопровода (497 километра) през 2020 г., България, която има да построи 136 километра, не е изградила нито един километър, твърди той. "Значи, трябва да намерим решение за прекратяване на политическите игри, когато става дума за снабдяване с енергия", подчертава бившият държавен глава.
Компанията Трансгаз , която е оператор на газопровода, увери преди дни, че той функционира “с максималния си капацитет”.
"Дори да спре вносът на газ през Украйна, газовите потоци могат лесно да бъдат пренасочени през входния пункт при Негру Водa (на границата с България) и други пунктове. Имаме късмет, че Трансгаз е направил инвестициите си навреме. В момента БРУА функционира с максимален капацитет и всички станции, които сме изградили, работят с максимален капацитет при двупосочен поток", заяви генералният директор Йон Стериан, като добави, че други тръбопроводи за внос на газ в Румъния са тези при Гюргево-Русе (България) и Арад-Сегед (Унгария).
ГАЗЪТ В ЧЕРНО МОРЕ
Най-бързият начин за осъществяване на енергийна независимост от Русия е вносът на втечнен природен газ, което може да стане от Катар, от каспийската зона, но най-вече от САЩ, казва бившият президент Бъсеску, като отбелязва, че "важното е бързо да развием инфраструктура от терминали за втечнен газ". Друга мярка за засилване на енергийната независимост, по думите му, е използването на повече възобновяеми източници, включително инсталиране на вятърни паркове в Черно море, и не на последно място - атомната енергия.
Букурещ обаче все още има един неизползван коз - газовите находища в Черно море. И една основна спънка през експлоатацията им - приет през 2018 г. закон за офшорните залежи, който инвеститорите смятат за неблагоприятен.
Румъния е вторият по големина производител на газ в Европейския съюз след Нидерландия и има потенциала да се изкачи до първата позиция с разработването на залежите в Черно море и закриването на едно от големите находища в Нидерландия, според проучване на Прайсуотърхаус Купърс - Румъния, публикувано от Диджи 24.
Добивът на газ от залежите в Черно море обаче остава блокиран заради липсата на законодателна рамка, която изискват компаниите, притежаващи лиценз. Те отхвърлят настоящите законови разпоредби като неблагоприятни за бизнеса им.
Според Агенцията за минерални ресурси континенталният шелф на Румъния разполага с ресурси, оценявани на 200 милиарда кубически метра газ. Периметрите са в различна степен на експлоатация, като проектът "Блек сий ойл енд газ" е в най-напреднала фаза, тъй като експлоатацията е във води с малка дълбочина и съответно нуждата от инвестиции е по-малка, отбелязват експерти.
Най-големи ресурси - до 84 милиарда кубически метра газ - има в дълбоководния блок Нептун Дийп, даден на концесия на ОМВ Петром и американската Ексон Мобил. Инвестицията обаче беше отложена до промяна в законодателната рамка, освен това Ексон обяви, че се оттегля от проекта, а румънската държавна компания Ромгаз е готова да изкупи участието му.
Представители на управляващата коалиция обаче обещаха тези дни, че в най-скоро време ще има нов закон за офшорните добиви на газ.
И ВСЕ ПАК ГАЗЪТ Е ОРЪЖИЕ ...
Дори ако Русия спре доставките на природен газ, Румъния - с годишна зависимост от руския газ от около 25 процента - няма да бъде засегната чак толкова тежко, казва икономистът Михай Никуц за радио Европа ФМ. Той обаче смята, че е трудно да се повярва, че Русия би предприела такава мярка. Не по-малко важен обаче е въпросът за цената на синьото гориво.
И макар че Румъния изглежда по-слабо уязвима от това икономическо “оръжие” на Москва, войната в северната й съседка и трудно предсказуемите последствия от този конфликт накараха Букурещ да побърза със стъпките към засилване на енергийната независимост.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.