По време на тазгодишния военен парад по случай Деня на Бастилията на 14 юли към френския президент Еманюел Макрон се присъедини индийският министър-председател Нарендра Моди. Освен това бяха показани не само френски сили. На място Макрон и неговият почетен гост наблюдаваха как индийският контингент на трите служби си проправя път по Шанз Елизе. Във въздуха индийските военновъздушни сили направиха пролет с изтребители Dassault Rafale, произведени във Франция.

За всеки, който следи отблизо международната търговия с оръжие, това не е изненада. Ден по-рано Ню Дехли даде първоначално одобрение за поръчка на шест подводници Scorpène и 26 изтребителя Rafale за индийските военноморски сили. Две седмици по-късно, на 25 юли, френският вестник "La Tribune" съобщи, че Катар обмисля да добави още 24 Rafale към арсенала си.

В периода 2018-2022 г. дялът на Франция в световната търговия с оръжие се е увеличил до 11% в сравнение със 7,1% през предходния четиригодишен период, според годишния доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван през март. За същия период дялът на Русия в международната търговия с оръжие е намалял от 22 на 16%. Прегледът на поръчките в края на миналата година и досега през 2023 г. показва, че този модел ще се запази. 

"Тенденциите за Франция са много ясни", казва Питер Веземан, автор на доклада на SIPRI.

Още преди индийската поръчка на Rafale през юли оценката на SIPRI за неизпълнените поръчки за най-ценните оръжейни системи показва, че Франция печели от пазарния дял на Русия.

"За Франция имаме общо 210 бойни самолета (поръчани), а за Русия - само 84", каза Веземан, "Тези цифри, разбира се, могат да се променят, но те показват, че със сигурност Франция ще остане основен износител на оръжие."

Причините за спада в продажбите на руско оръжие са различни, макар че много от тях са свързани с войната в Украйна. Държавите естествено се стремят да диверсифицират доставчиците си. Но нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г. означава, че сега тя посвещава по-голяма част от оръжейните си доставки на фронтовата линия, задържа определени оръжейни системи и се съсредоточава върху замяната на оръжия, унищожени в битка.

Строеж на подводница клас Scorpene в корабостроителница в Мумбай, Индия

Многобройните кръгове от международни санкции срещу Русия може също да са повлияли на способността ѝ да си осигурява необходимите материали за производството на оръжия, подкопавайки експортния ѝ капацитет. Репортажите от фронтовата линия в Украйна също накърниха репутацията на произведените в Русия въоръжения.

Войната беше "унизителна витрина за руските военни технологии", пише Кълън Хендрикс, професор по международни отношения в университета в Денвър, в публикация за списание Foreign Policy през май, "Снимките на танкове без горна част и съобщенията за висок процент на откази на руските ракети може да са отчасти военна пропаганда, отчасти реалност... Каквито и да са причините, войната в Украйна не беше особено убедителна реклама за водещите руски военни технологии."

Някои клиенти също са разочаровани от руските продукти през последните години. Като най-голям вносител на оръжие в света, Индия има десетилетни отношения с руските доставчици на оръжие. 
"Индия не е особено доволна от това, което е получила в техническо отношение от Русия", казва Веземан, "Затова те се обърнаха към Франция."

Политическите съображения също са важни, каза още той:

"От началото на войната в Украйна Индия не е склонна да увеличава или поддържа военни отношения на високо ниво с Москва."

Освен това САЩ "упражняват голяма власт" върху страните, които се снабдяват с оръжие от Русия, дори преди войната в Украйна, каза Веземан. Индонезия, например, се отказа от покупка на руски самолети през 2021 г., като вместо това предпочете американски и френски варианти.

Но Русия все още държи лъвския пай от оръжейните сделки в Африка и с държави като Иран и Китай.

Френските изтребители Rafale на Dassault Aviation изиграха жизненоважна роля за неотдавнашния успех на Франция, казва Оливие Грас, генерален секретар на EuroDéfense-France, базирана в Париж асоциация на граждански и военни служители. Влезли в употреба още през 2002 г., Rafale бяха изнесени за първи път едва през 2015 г. Сега двумоторните самолети са собственост и се експлоатират от Гърция, Катар, Индия и Египет и скоро се очаква да кацнат в Хърватия, Индонезия и Обединените арабски емирства. Арабската страна поръча 80 Rafale Standard F4 през 2021 г.

Доставките и поръчките на Rafale в световен мащаб достигнаха близо 500, което е около половината от тези на основния му американски конкурент F-35 на Lockheed Martin. Потенциално се подготвят и други поръчки. Колумбия приключва сделката за 16 самолета, а Сърбия - исторически клиент на руската оръжейна индустрия - се интересува от 12 самолета.

Освен политическите причини за нарастващата популярност на Rafale, Грас заяви, че самолетът се е доказал и като "качествен" и "универсален" изтребител, "който отговаря на нуждите на пилотите", което е "доста рядко срещано сред конкурентите му". И въпреки че Rafale е "основният фактор" за успеха на Франция в световната надпревара във въоръжаването, Грас посочи и други успешни военни експорти, по-специално трите фрегати за отбрана и интервенция, които френската компания Navel Group подписа с Гърция през 2022 г.

Бавен и стабилен възход

С изключение на Гърция и Хърватия, Франция не успя да постигне съществени успехи на европейския оръжеен пазар, въпреки че вносът на оръжие на континента нарасна значително след началото на войната в Украйна. Сред европейските държави, които членуват в НАТО, се наблюдава силно предпочитание към Lockheed Martin F-35 заради способността му да хвърля ядрени бомби, произведени в САЩ.

Френска самоходна гаубица Cesar

Но цената на акциите на Dassault Aviation почти се е удвоила от февруари 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна. Запитан дали френската оръжейна индустрия има пряка полза от войната в Украйна, Грас заяви, че въпросът е "деликатен", като отбеляза, че увеличението на френските оръжейни сделки е резултат от дългогодишна политика и предхожда руската инвазия.

През 2021 г. Франция изпревари Китай като третия по големина износител на оръжие в света. В доклада на SIPRI за 2022 г. е документирано, че Франция е увеличила продажбите си с 59% през предходните 10 години - повече от всяка друга държава. 

Дали Франция ще надмине Русия като износител на оръжие № 2 в света, остава несигурно. Други доставчици, като Южна Корея, също отбелязват значителен растеж. Веземан смята, че това е съвсем реална възможност. 

"Възможно е през 2024 г., 2025 г. или 2026 г. Франция да се изравни - или да надмине - руския износ на оръжие."

 

                                                                                       Текст: Грегор Томпсън, „Франс 24“

                                                                                       Заглавие: BG VOICE