сн. Архив на BG VOICE
Юлиян Ангелов
ФИФА е в очакване на най-непредсказуемите избори за президент през последните десетилетия. На 26 февруари 209 национални федерации и съюзи трябва да определят кой ще застане начело на организацията с милиардни обороти. В момента има двама фаварити - европеецът Джани Инфантини и шейх Салман са с равни шансове. Ако двамата обаче влязат в клинч, то ФИФА я очакват тежки времена.
26 февруари ще е тежък ден. Регламентът на изборите предполага няколко тура. За успех в първия са необходими най-малко 2/3 от гласовете. Ако никой претендент не набере това преимущество, във втория тур трябва да имаш повече от 50 процента. Ако и това не се случи, ще бъде назначен нов тур, като кандидатът с най-нисък резултат ще бъде отсят от надпреварата.
В изборите ще участват 5-има кандидати. Двама от тях - Жером Шампан и Тоскио Севале, са изявени статисти или резерви в случай на форсмажорни обстоятелства с основните кандидати. Принцът на Йордания Али бин ал Хусейн, който на миналите избори се счепка с Блатер, е фигура, която отстъпва място на по-силните кандидати. За победата претендират генсекът на УЕФА Джани Инфантино, който се включи в надпреварата след дисквалификацията на боса си Мишел Платини, и президентът на Азиатската футболна конфедерация шейх Салман бин Ибрахим ал Халифа. Предимството на принца пред Инфантино в момента е няколко гласа повече. А сред 209-те национални федерации има много съмнителни персони. Това означава, че победата на всеки от кандидатите може да се оспори с подозрения за корупция. Подобно мнение през последните години е много актуално, когато става въпрос за кулоарите на ФИФА.
На страната на Инфантино са Европа и Латинска Америка. Тоест тези страни, с които играта е на най-високо равнище. Техните гарнитури печелят титлите във всички надпревари, били те на национално или на клубно равнище. Техните звезди обезпечават зрителския интерес. Благодарение на тях световното първенство е най-скъпото телевизионно зрелище на планетата. В тези страни има най-добрите футболни технологии, най-добрите треньорски методики, най-добрите детски академии, най-богатите клубове, както и най-скъпите надпревари - Шампионска лига, АПЛ, Бундеслига, Примера и други.
На страната на шейх Салман е Азия. Регион, който в последно време снабдява с пари и европейския футбол. Арабските авоари обезпечиха серия от мощни взривове на трансферния пазар в Европа. И агресивната политика в трансферите през тази зима продължи Китай. На шейха принадлежат част от най-богатите европейски клубове. Азиатските компании като „Емирейтс" и „Самсунг" се явяват мощните спонсори, които наливат милиони долари в европейския футбол годишно.
Някога тези две сили трябваше да се сблъскат помежду си. Европа има 54 гласа, Южна Америка - 10. В Централна Америка - още 17. Точно на това може да разчита в момента Инфантино. В Азия има 47 гласа. В Африка - 56. Това е активът на шейх Салман. Парадоксално, но спорът ще трябва да се решава от Океания и Карибския басейн, които са на опашката във футбола.
Победа с минимална разлика на един от кандидатите е най-лошото, което може да се случи на изборите. През последната година във ФИФА бушува компроматна война, всеки един неин снаряд може да уцели някой от гласуващите делегати и тогава легитимността на избрания президент на ФИФА ще бъде под съмнение. Да се отстрани новият президент и да се инициират дългосрочни избори при такъв обрат е въпрос на юридическа техника. Залпът по Блатер ни убеди в това.
Заради такъв конфликт не е много далеч до пълния разкол във ФИФА и възникването на алтернативна Световна футболна федерация. Най-успешните отбори могат да напуснат световните първенства и да разиграват свое първенство на планетата. И тогава ще се появят световни шампиони по различни версии. Нещо подобно като в бокса и шахмата.
И в Цюрих, и в Бахрейн разбират тази опасност. Затова в последно време все по-високо се говори за алианс между шейх Салман и Инфантино - че съществува план, при който генсекът на УЕФА става генсек на ФИФА и получава статус на втори човек в световната организация. Преди дни Инфантино опроверга слуховете за такава договорка. Това означава, че страните още не са готови с тактиката си и броенето на гласовете на поддръжниците. Но до изборите остава повече от седмица. Чудо не бивало, нали?