http://bgvoice.com/public/files/gallery/2336.jpeg
Бавно, но сигурно Флорънс приближава бреговете на Каролините с ветрове от около 130 км/ч като категория 1 ураган. Той беше понижен малко преди полунощ в четвъртък. Но водата, която бурята носи към крайбрежието е от категория 4, казват синоптиците. И точно това е огромната заплаха за живеещите в този район на страната, сред които и хиляди българи.
Това, че Флорънс се придвижва бавно - в четвъртък вечерта със скорост от 8 км/ч. Това означава, че бурята ще стои на едно и също място в продължение на дни и ще изсипва огромно количество дъжд заедно с придошлата вода от океана плюс височик вълни.
На места по крайбрежието на Северна Каролина започнаха първите наводнения. Вълните преобърхана няколко лодки и събориха много от огражденията и бариерите по плажната ивица. В някой от градовете по Източното крайбрежие вече се усещат и силните ветрове на урагана - те се простират на 38 хиляди квардатни километра (Повече от територията на Масачуцез, Кънектикът и Роуд Айлънд взети заедно).
Близо 90 хиляди души останаха без ток още в четвъртък вечер. А електричеството едва ли ще бъде възстановено с дни.
По пътя на стихията живеят десетки хиляди българи. В Уилмингтън, където се очаква да се стовари и окото на Флорънс, има малка българска общност от около 40-50 човека. BG VOICE се свърза с много от тях. Повечето изглежда бяха чули предупрежденията на властите и се евакуираха във вътрешността на щата, а някои дори на далечни места като Юта, Ню Джързи и Калифорния. Но Любица Савова е решила да не напуска дома си, въпреки че евакуацията е препоръчителна.
„Не е възможно вече да се изнесем. Първо, вече е малко късно. Второ, страхуваме се от наводнения, които се предвиждат във вътрешността на щата и връщането ще бъде по-трудно, отколкото да останем тук", казва Любица.
Но най-голямата опасност от наводнения не е за вътрешността на страната, а за крайбрежието. Там ураганът ще стовари стена от вода, която на места ще е висока по 4-5 метра. След това идва огромната приливна вълна от още 2 до 5 метра. Очакват се и проливни валежи.
Магистралите на много места са задръстени от хора, бягащи от бедствието.
Посолството във Вашингтон създаде кризисен щаб във връзка с урагана Флорънс
Кризисен щаб, който да следи ситуацията и при необходимост да окаже съдействие на българските граждани по източното крайбрежие на САЩ във връзка с урагана Флорънс, е създаден със заповед на посланик Тихомир Стойчев.
"Призоваваме българските граждани в засегнатите райони да се информират постоянно за развитието на ситуацията и да следват стриктно указанията на местните власти и представителите на Червения кръст", казват от посолството.
При необходимост от съдействие, можете да се свържете с дипломатическата ни мисия на телефони: +1 (202) 387-5770, +1 (202) 387-0174, да поискате съдействие от най-близкото представителство на друга държава членка на ЕС или да потърсите най-близкия пункт на Червения кръст (https://www.redcross.org/). Във връзка със стихията, при необходимост от съдействие, може да се обадите на номер 911.
Около 10 милиона души живеят в регионите, през които ще премине ураганът или които могат да бъдат сериозно засегнати от него. На повече от един милион жители бе наредено да се евакуират от бреговете на щатовете Вирджиния, Северна и Южна Каролина.
Стотици училища в региона бяха затворени заради бурята, а магистралите на много места са задръстени от хора, бягащи от бедствието.