От ляво на дясно Несрин Узун, Очите, Бенчо Бенчев
Един от малкото осъдени в България за създаване на организирана престъпна група за трафик и разпространение на наркотици - Димитър Желязков-Очите от Несебър, отново стана „герой" на страната. Този път компания му правят политици от ДПС и БСП. През миналата седмица, само ден преди да бъде арестуван в уж тайна операция срещу него, Очите успя да се скрие в Турция. Но там бързо го хванаха. В залисията около издирването му българските медии пропуснаха най-важния момент - че несебърският бос има своя къртица в МВР. От нея той е получил данните, че скоро ще бъде арестуван, затова и използвал възможността легално да напусне България, преди още да бъде издадена заповедта му за арест.
Турската полиция за пореден път доказа, че е много експедитивна и работи успешно. Характерно за всяка страна с диктатура, а в Турция тя вече е почти установена, е, че органите на реда не си поплюват и са много успешни. Очите бе открит само за 24 часа в мегаполиса в Истанбул. Турците засякоха хотела, в който той се е настанил, въпреки че Желязков не се е регистрирал на рецепцията, а е ползвал чужда регистрация. В хотелската му стая бяха намерени още две любопитни лица - бившият депутат от ДПС Несрин Узун и политикът от БСП и крупен зърнен търговец Бенчо Бенчев. Вторият е и председател на групата на БСП в общинския съвет в Бургас. Именно на тяхно име се е водела и стаята. Турската полиция арестува и още четирима души, които са били от бандата на Очите, които са го съпровождали на турска територия. Срещу всички тях, без двамата политици, прокуратурата подготвя обвинителен акт за организирана престъпна група за рекет и насилие. Предполага се, че са притискали търговци да си плащат „такса спокойствие".
Двамата политици бяха бързо върнати на българските власти. За Очите предстои съдебен процес за екстрадиция, защото само срещу него има издадена заповед за арест. Малко след като г-н Бенчев се появи в България, също бе арестуван, при това зрелищно, но 24 часа по-късно го освободиха. Лидерката на БСП Корнелия Нинова се разграничи от него и прехвърли отговорността за присъствието му сред социалистите на предишното ръководство на партията.
Митьо Очите е преминал в Турция от Гърция с автомобил, регистриран на фирма на Бенчев. В дома на политика от БСП пък бе открито черно счетоводство с бележки колко пари трябва да се дадат на Желязков. Това обяви зам. главният прокурор Иван Гешев. „Бяха претърсени може би над 30 различни адреса, включително и офиси на фирми, които са свързани с ръководителя на организираната престъпна група - Димитър Желязков, който към момента се намира в турския арест. Всичките фирми естествено неофициално са свързани с него и за нас, а и за гражданите не е тайна, че са на различни подставени лица", обясни г-н Гешев.
„Това, което е установено към момента, е, че лидерът на тази група (Митьо Очите - бел.ред.) на 3 август в 19:09 ч. е минал от Гърция в Турция. Тоест няколко часа след издаването на европейската заповед за арест той преминава границата на ГКПП Ипсала и влиза в Турция с лек автомобил, който е на фирма, чийто управител и собственик е общинският съветник от Бургас Бенчо Бенчев. Задържан е в малките часове на деня в събота в стая, като всички стаи, в които са задържани лицата, са регистрирани на общинския съветник плюс още едно лице. Желязков не е бил регистриран в тези стаи, което е съвсем умишлено", коментира зам. главният прокурор.
Полицията издирва и още едно лице, свързано с Очите - общинския съветник от Несебър Пейко Янков, син на някогашния несебърски бизнесмен Димитър Янков, убит преди години в Бургас. Г-н Гешев каза, че след като Желязков е намерен за 1 ден, Янков надали ще е проблем.
Бенчо Бенчев пък каза, че се е срещнал с Желязков съвсем случайно в хотел „Хаят" в Гърция и Желязков го помолил да го придружи до болница в Истанбул. „Помогнах на болен човек", обясни г-н Бенчев. „Не мисля, че съм виновен, защото в това, че съм се срещнал с Димитър Желязков, не значи, че имам нещо общо с него. Това не значи, че и аз съм престъпник."
Делото срещу групата на Желязков в България ще е при закрити врати. Съдът реши така, за да не се изнасят публично „интимни техни тайни".