Само за седмица доларът се превърна от сигурно убежище в изкупителната жертва за инвеститорите, след като хаотичните мита на американския президент Доналд Тръмп срещу приятели и врагове подкопаха десетилетия на доверие в резервната валута на света, пише Ройтерс.
Внезапната загуба на доверие никъде не бе по-остра, отколкото на пазара на държавни ценни книжа, които отбелязаха най-големия седмичен ръст на разходите за заеми от 1982 г. насам, след като чуждестранните фондове излязоха от пазара.
„САЩ, почти за една нощ, изглежда са изгубили качествата си на сигурно убежище“, коментира Рей Атрил, ръководител на валутната стратегия в National Australia Bank.
„Има... загуба на доверие до известна степен. Това се наслагва със загубата на изключителност и мнението, че поне в средносрочен план американската икономика ще е тази, която ще пострада повече от всяка друг заради това, което се случва при митата“, добавя той.
Доларът, вече насочил се към най-лошата си година от 2017 г., в петък се срина до най-ниското си ниво от десетилетие спрямо швейцарския франк и до най-слабото си равнище спрямо еврото от над три години.
„Цялата концепция за долара като резервна валута бива на практика оспорвана от това, което виждаме от избирането на Тръмп насам“, казва Атрил.
Установяването на Бретънуудската система през 1944 г. е това, което циментира глобалната позиция на зелената валута. Следвоенните политици създадоха система, изградена на стабилността на валутните курсове и задълбочаваща се международна търговия, а доларът остана доминиращ дори след като Бретън Уудс се разпадна в началото на 70-те години на 20 век.
Последните ходове на Тръмп в търговията обаче разтърсиха възприятията. Само за няколко дни той наложи тежки мита на света, направи рязък обратен завой в решението си и засили търговската война с Китай, поставяйки под въпрос надеждността на американската администрация.
Акциите в цял свят изтриха трилиони долари, а световните пазари изпаднаха в криза.
„Независимо от това как ще се развият следващите 90 дни, международната репутация на САЩ е подкопана“, коментира главният икономист на ANZ Group Ричард Йеценга в бележка.
„Световната икономика е в по-слаба позиция, отколкото беше преди митата“, добавя той.
Мартин Уетън, ръководител на стратегията за финансовите пазари в Westpac, казва, че значителната промяна в суаповите спредове в щатски долари тази седмица, „рязкото светкавично“ покачване на доходността по американските ДЦК и тежките разпродажби при долара показват „премахване на щита на ликвидността и сигурността“.
„Губейки или намалявайки доверието като финансово убежище, желанието на доверието да отпускат парични заеми на САЩ намалява“, добавя той.
Нещата са толкова зле, че сега САЩ трябва да плащат на инвеститорите повече, за да взимат назаем парите им, от Италия, Испания или Гърция.
Някои смятат, че разпродажбите на долара може да са временни.
„Когато несигурността повече или по-малко отмине, митническите ставки бъдат определени, няма движение напред и назад, тогава ще видим доларът отново да се засилва, тъй като евентуално митата ще са определени и това ще е новото нормално“, казва Франсис Тан, главен стратег за Азия в Indosuez Wealth Management.
Дори наистина да се окаже краткотрайно, всяко отслабване в позицията на долара е лоша новина за инвеститорите.
За натрупалите трилиони долари в процъфтяващите американски пазари през последните десетилетия остър спад на долара може да доведе до по-високи лихви за по-дълго време, докато ценовият натиск у дома продължава, а това е лошо за облигациите и акциите.
Чужди лица са притежавали американски дълг и акции на стойност 33 трлн. долара към края на 2024 г.
„Амбициозната програма на администрацията на Тръмп за реформиране на международната финансова система изглежда почти е забавила за реалността на изключителната зависимост на Америка от чуждестранния капитал, както се вижда в нетната ѝ международна инвестиционна позиция“, казва Крис Ууд, глобален ръководител на отдела за капиталови стратегии в Jefferies, в бележка.