Разположен на около 70 км източно от Прага, средновековният исторически град Кутна Хора се е конкурирал политически, икономически и културно със столицата от XIII до XVI век донякъде благодарение на бума на сребърни мини, обогатил региона по това време. Сега обаче Кутна Хора демонстрира по-спокойна, но и впечатляваща визия за чешката култура и традиции и поради това е получил признание от ЮНЕСКО, като е включен в световния списък на историческо наследство на организацията. Но сред сградите му в бароков стил и средновековните църкви се намира забележителност, която категорично не е за посетители със слаби сърца. Ако направите кратка разходка из тесните улички на малкото преградие Седлец, ще стигнете до спокойна, но и
зловеща малка църква
Въпреки че Църквата на вси светии изглежда доста непретенциозно отвън, под нея се крие завладяваща история на мистериозност и смърт. Надолу по малко стълбище, в долната част на тази римокатолическа църква се намира костницата на Седлец, която съдържа около 40 000 човешки скелета. Наричана "Църквата на костите", историята зад тази зловеща забележителност започва през 1278 г., когато кралят на Бохемия изпраща в Йерусалим абата на цистерцианския манастир в Седлец.
Твърди се, че той се е върнал със съд с почва от Голгота, мястото, където се смята, че се е случило разпятието на Исус Христос, и я е разпръснал из местното гробище. Когато вестта за "свещената почва" се разчува, хората от целия регион започват да искат да бъдат погребани там.
Костите, които в момента се намират в костницата на Седлец, са били ексхумирани през XV век, за да се освободи място за разширяване на територията на града, както и за нови погребения. И те, изглежда, са стояли струпани в подземието на тази готическа църква до 1870 г., когато на дърворезбар на име Франтишек Ринт било възложено да ги извади и организира. Резултатът е зрелищен и шокиращ. Подземната част на църквата съдържа полилей, направен изцяло от кости, както и гирлянди от човешки черепи. Вляво от полилея има герб, изработен от костите на Шварценбергите, аристократична чешка фамилия, която някога е управлявала града. Междувременно колекция от струпани накуп човешки черепи стои вдясно. Всичко това е придружавано от религиозни сцени, реализирани от кости, които напомнят на посетителите, че църквата остава традиционно място за религиозно поклонение въпреки доста зловещото си съдържание. "Все още се провеждат редовно служби в горната част на църквата, както и в долната", обяснява Радка Крейчи, корпоративен мениджър на департамент за костницата на Седлец. "Провеждат се и концерти вътре в църквата." Църквата е посрещнала около 450 000 туристи през 2018 г., като около 500 000 се очаква да я посетят през тази година. Нейната популярност обаче се е превърнала в проблем за местните жители. Костницата е една от най-големите туристически атракции в Чехия и е най-посещаваната в централния регион на Бохемия.
"Трябва да разбирате, че това все още е римокатолическа църква, заобиколена от функциониращо гробище. Не всички посетители зачитат този факт", обяснява Крейчи. Иржи Собр, местен жител, който е израснал в Седлец, е сред тези, които са огорчени от демонстрираното от някои туристи неуважение. Семейното гробище се намира точно пред входа на църквата. "Това е място, където можем да отидем да поддържаме духовен контакт с членовете на семейството ни, които вече не са сред нас. Това е място на покой за тези, които са починали не само много отдавна, но и наскоро починалите. Радвам се, че туристите се интересуват да го видят, но бих искал да разбират и това", обяснява той. Значимостта на древната църква и за местните жители, и за туризма в града донякъде се отразява от мащабната реновация, през която в момента тя преминава. Проектът се очаква да продължи до 2 години, като вече се работи върху него, включително по възстановяването на костите и отвътре, и отвън. Сградата обаче остава отворена за посетители по време на реновацията.