Връщането на Украйна в границите ѝ отпреди 2014 г. е нереалистична и илюзорна цел, заяви министърът на отбраната на САЩ Питър Хегсет и призова за "реалистична оценка на бойното поле". Думите му дойдоха по време на среща на министрите на отбраната на НАТО, която се провежда в Брюксел. Той изложи червените линии и исканията на президента Доналд Тръмп и каза на Европа да увеличи както подкрепата си за Украйна, така и разходите си за собствена отбрана.
"Ние искаме суверенна и просперираща Украйна. Но трябва да започнем, като признаем, че връщането на границите на Украйна отпреди 2014 г. е нереалистична цел. Преследването на тази илюзорна цел само ще удължи войната и ще причини повече страдания", добави военният министър.
Хегсет също така предупреди, че "Съединените щати не вярват, че членството на Украйна в НАТО е реалистичен резултат от преговорите". Той подчерта, че САЩ няма да изпратят войски в Украйна в рамките на каквото и да е мирно споразумение с Русия.
"За да бъда ясен като част от всяка гаранция за сигурност, в Украйна няма да бъдат разположени американски войски", заяви Хегсет.
Съюзниците на Вашингтон нервно очакват яснота от администрацията на Тръмп, след като републиканеца поиска НАТО да увеличи повече от два пъти разходите си за отбрана и обеща да сложи край на войната в Украйна. Двудневните разговори на Хегсет в Брюксел са част от поредица от посещения в Европа на висши служители на САЩ. Кулминацията ще бъде срещата на вицепрезидента Джей Ди Ванс с украинския президент Володимир Зеленски на конференция по сигурността в Мюнхен на 14 февруари.
Както по отношение на подкрепата за Киев, така и по отношение на разходите за отбрана на Европа, началникът на Пентагона отправи категорично послание, че Вашингтон очаква от своите съюзници да направят повече.
"Гарантирането на европейската сигурност трябва да бъде императив за европейските членове на НАТО. Европа трябва да осигури преобладаващата част от бъдещата смъртоносна и несмъртоносна помощ за Украйна", каза Хегсет.
Военният министър предупреди още, че Вашингтон няма да приеме "небалансирано" разпределение на тежестта в рамките на трансатлантическия съюз.
"Съединените щати остават ангажирани с алианса на НАТО и с партньорството в областта на отбраната с Европа. Но Съединените щати повече няма да толерират небалансирани отношения, които насърчават зависимостта", добави той.