Руските милиардери са по-малко от американските, но затова пък са по-богати от тях. Има и други съществени разлики. Ето кои са най-заможните руснаци според класация на сп."Форбс“, цитирана от „Дойче веле“. Фактът, че империята на Путин се различава съществено от други страни, си личи и по разпределението на богатствата. В Русия богатството винаги води и до политическа власт. Има и други разлики. Руските милиардери може и да са по-малко от американските на брой, но пък са по-богати от тях. В САЩ свръхбогатите са 614, докато в Русия - само 99. Милиардерите в Америка разполагат средно с по пет милиарда долара, докато руснаците имат по близо 14 милиарда. Най-богатите в САЩ са спечелили парите си от иновации и благодарение покупателната способност на населението. В Русия залагат на природните богатства и на добрите връзки с Кремъл. За разлика от други страни, в които милиардерите обичайно са наследили капитали от предишното поколение, в Русия магнатите сами са натрупали богатството си. По данни на списание „Форбс“ заради кризата с коронавируса състоянието на десетимата най-богати руснаци се е свило за една година с 27 милиарда долара. Но подобна „беда“ е сполетяла и останалите богаташи - всеки втори от тях е обеднял в последната година. Ето кои са десетимата най-богати руснаци:
Роман Абрамович
Той е на десето място със състояние от 11.3 милиарда долара, а в световен мащаб е на 113-та позиция сред най-богатите хора. Имуществото му е натрупано благодарение на дяловото му участие в стоманодобивния гигант „Евраз“ и в „Норникел“ - водещият световен производител на никел и паладий. След като през 2018 година неговата британска инвеститорска виза не бе удължена, собственикът на „Челси“ си взе израелско гражданство.
Андрей Мелниченко
48-годишният Мелниченко е най-младият сред десетимата най-богати руснаци, той е на деветата позиция. Започва кариерата си през 90-те години с верига обменни бюра, а днес притежава мажоритарни пакети в международната компания за производство на торове „Еврохим“ и в третата по големина руска въгледобивна компания „СУЕК". Състоянието му възлиза на 12.5 милиарда долара.
Михаил Фридман
Той е роден през 1964 година в Украйна, подобно на Абрамович има израелско гражданство и живее през по-голямата част от времето във Великобритания. Той е основател на „Алфа-Банк“ - най-голямата частна банка в Русия по данни на „Форбс". В Русия той е на осмо място сред най-богатите, а в световен мащаб е на 86-то с 13 милиарда долара.
Алишер Усманов
Неговото състояние в рамките на една година е нараснало с 800 милиона и е достигнало 13.4 милиарда долара. Той полага основите на богатството си по съветско време с производството на найлонови торбички, които тогава са рядкост в страната. Днес Усманов, на седмо място по богатство в Русия, притежава дялове от стоманодобивния гигант „Металинвест“, има и различни други дялови участия, включително във Фейсбук и китайската компания за електроника „Сяоми“.
Генадий Тимченко
Според данните на „Форбс“ Тимченко е един от най-могъщите хора в Русия и поддържа близки отношения с президента Путин. За една година той е загубил към една трета от богатството си - покрай срива в курса на акциите на неговия газов концерн „Новатек". Така състоянието му сега възлиза на 14.4 милиарда долара, което му осигурява шестото място в класацията.
Вагит Алекперов
Във времената на СССР той е една от най-важните фигури в нефтената и газовата индустрия, след което продължава кариерата си, основавайки концерна „Лукойл". Акционерното дружество, от което Алекперов притежава почти една четвърт, е на трето място (по данни на „Форбс") сред най-големите руски предприятия - след държавните концерни „Сбербанк“ и „Роснефт". Със своите 15.2 милиарда долара Алекперов е на пето място в Русия и на 65-то място в света.
Алексей Мордашов
Според „Форбс“ състоянието на Алексей Мордашов е 16.8 милиарда долара, които му осигуряват 54-то място в света и четвърто в Русия. Той е мажоритарен собственик и председател на съвета на директорите на металургичния концерн „Северстал“ и на компанията за добив на злато „Нордголд". През 2007-а Мордашов придоби три процента от германския туристически концерн ТУИ, днес 25 процента от акциите на дружеството са собственост на семейството.
Леонид Михелсон
През 2019 г. „Форбс“ определя Михелсон за най-богатия човек в Русия, сега той е „едва“ на трето място. Причината и при него е сривът на акциите на газовия гигант „Новатек“ - състоянието му намалява с почти седем милиарда до 17.7 милиарда долара.
Владимир Лисин
И на него вече му се е случвало да оглавява класацията на най-богатите руснаци, а тази година за малко се разминава с водещата позиция. Непосредствено преди съставянето на класацията обаче акциите на неговия Новолипецки металургичен комбинат спадат заради кризата с коронавируса с почти 30 процента. Лисин губи 3.2 милиарда долара и остава с 18.1 милиарда на 45-то място в света и на второ в Русия.
Владимир Потанин
Той е най-богатият руснак в актуалната класация - със състояние от 19.7 милиарда долара. Плюсът в имуществото му се дължи най-вече на дивидентите от металодобивната компания „Норникел“ - към 1.6 милиарда долара. По данни на „Форбс“ Потанин има и дялове от фармацевтичния концерн „Петровакс Фарм“.