Министър-председателят на РС Македония Християн Мицкоски твърди, че правата на българите в неговата страна се спазват, но същото не може да се каже за това, което той нарича македонско малцинство в България, предаде БГНЕС.
По време на среща в Университета „Джонс Хопкинс“ в САЩ Мицкоски заяви, че страната трябва да промени Конституцията си заради няколко стотин души, както пренебрежително се отнесе към своите съграждани с българско самосъзнание.
„Когато говорим за ЕС, дали промяната на Конституцията ще бъде последното искане? Кой може да ни гарантира това? Ние нямаме отговор на този въпрос“, каза той.
Мицкоски изтъкна, че правата на българите не са нарушени, а напротив България не спазва правата на македонското малцинство.
Коментирайки, така нареченото „вето“ на България, той подчерта, че трябва да се говори за истински добросъседски отношения, но те трябва да са двупосочни, македонските граждани са жертвали твърде много за европейската перспектива и трябва да се прекрати с униженията.
Премиерът на РС Македония запозна слушателите на лекцията си с приоритетите на своето правителство. Акцент е укрепването на икономиката. Според него тя няма как да расте, ако няма решителна борба с престъпността и корупцията.
„Трябва да се изправим срещу престъпността и корупцията, ако искаме да развием страната си за следващото поколение. Има голяма коалиция между определени политици, съдии, прокурори и бизнес елит и ние трябва да разбием тази коалиция, иначе ще се провалим както всички наши предшественици и ще бъдем победени“, твърди Мицкоски.
Според него трите най-важни инвестиции ще бъдат инвестициите в енергетиката, интерконектора за газ, както и инвестициите в инфраструктурата.
Мицкоски се спря и на актуалните проблеми с Украйна.
„Моята страна е огромен донор на Украйна. Събранието гласува огромна подкрепа за Украйна. Ние сме сред първите 5 доставчици на помощ на глава от населението в света“, твърди Мицкоски, уточнявайки, че РСМ не е толкова голяма и богата страна, но е положила всички усилия да подкрепи Украйна и украинския народ.