Европейски дерматолози установиха при последното си проучване, че по-малко смъртоносните видове рак на кожата всъщност са причина за повечето смъртни случаи.
Немеланомните ракови заболявания на кожата (NMSC), като базалноклетъчен карцином и плоскоклетъчен карцином, представляват повече от три четвърти от всички случаи на рак на кожата през 2020 г. и са довели до близо 64 000 смъртни случая по света. Междувременно най-опасният вид рак - меланомът, е убил около 57 000 души.
Учените смятат, че тъй като NMSC често се „подценяват“, действителното им въздействие може да бъде дори по-високо от прогнозираното.
Докато меланомите обикновено се появяват като бенки с много нюанси на кафяво с неправилни граници, немеланомните ракови заболявания могат да бъдат по-трудни за забелязване, като се проявяват като восъчни подутини с цвят на кожата или петна от червена люспеста кожа, които на пръв поглед
може да изглеждат доста безобидни
Ракът на кожата е най-често срещаният вид рак както в САЩ, така и в Обединеното кралство, като се очаква всеки пети да го развие през живота си.
Д-р Тиери Пасерон, съавтор на изследването и дерматолог в Университетската болница в Ница във Франция, каза: „Въпреки че NMSC е по-малко вероятно да бъде фатален от меланомния рак на кожата, разпространението му е поразително по-високо. Значително по-високата честота на NMSC следователно доведе до по-съществено цялостно въздействие.“
Проучването, което използва данни от Международната агенция за изследване на рака на Световната здравна организация, установи "висока честота" на рак на кожата при население със светла кожа и възрастни хора от САЩ, Обединеното кралство, Германия, Франция, Австралия и Италия. Изследователите обаче казаха, че дори страните с висок дял на хора с по-тъмни черти не са имунизирани срещу риска от смърт от рак на кожата, както се вижда от регистрираните 11 281 смъртни случая в Африка.
През 2020 г. са докладвани близо 1,2 милиона случая на NMSC по целия свят, в сравнение с 324 635 случая на меланом. По-голямата част от случаите на рак на кожата са немеланомни, отнасящи се до група ракови заболявания, които бавно се развиват в горните слоеве на кожата.
В сравнение с меланома, вид рак на кожата, който се развива в меланоцитите - клетки, които произвеждат меланин, NMSC е по-малко вероятно да се разпространи в други части на тялото и може да бъде лекуван по-лесно.
Изследователският екип идентифицира и специфични групи, които са изложени на по-голям риск от това заболяване. Те включват хора, които работят навън, реципиенти с трансплантирани органи и такива, които имат кожното заболяване xeroderma pigmentosum - наследствено състояние на екстремна чувствителност към слънцето.
С всяко лошо слънчево изгаряне с мехури идва и повишен риск от плоскоклетъчен карцином. Хората със светла кожа и тези със светли очи, които са по-склонни към слънчево изгаряне, също са по-уязвими към него. По-често обаче плоскоклетъчният карцином е лечим, когато се лекува навреме. Всъщност процентът на оцеляване е 98 процент, обясняват лекарите.
Д-р Пасерън казва: „Ракът на кожата е предотвратим и лечим, така че трябва да направим повече, за да сме сигурни, че спираме прогресията на това заболяване възможно най-рано, за да спасим животи. Трябва да разпространим съобщението, че не само меланомът може да бъде фатален, но и NMSC.“
По думите му, това ще изисква образователни кампании, които се простират отвъд популациите, които може би вече знаят значението на безопасността на слънцето, но също и до хора с по-тъмен цвят на кожата, които не биха се сметнали за висок риск от рак на кожата.