На машините не може да се сложи софтуер, който да променя резултатите, заяви министърът на електронното управление Александър Йоловски.
Йоловски даде извънреден брифинг, след като "Има такъв народ" оповестиха в парламента, че според доклад на ДАНС има злоупотреба с машините за вота. Незабавно бе свикан извънреден Председателски съвет, а всички лидери на ПГ в парламента взеха отношение по темата.
Йоловски и вицепремиерът Мария Габриел също ще присъстват на Председателския съвет.
Министърът на електронното управление отхвърли твърденията за готвена манипулация на машинното гласуване в неделя.
Йоловски подчерта, че съгласно Изборния кодекс Министерството на електронното управление (МЕУ) осигурява удостоверяването на съответствието на техническите устройства за машинното гласуване с изискване към ЦИК. "Втората задача, която изпълнява МЕУ във връзка с изборите, е и обезпечаването на видеонаблюдението след края на изборния ден", каза той.
Сигурността на настоящия вот се гарантира от следното – машините на практика работят като принтери. Те отпечатват разписка, на която може да бъде видян гласът, който е подаден от всеки един гласоподавател. Впоследствие, ЦИК и преди това СИК отчитат гласовете на база на подадените разписки. Това са фактите, заяви Йоловски.
Министърът на електронното управление припомни, че на 9 октомври чрез жребий със софтуерен генератор на случаен принцип са изтеглени серийните номера на машините за гласуване, които ще преминат процеса за съответствие в рамките на тазгодишната процедура.
"Изтеглени са номерата на 8 броя машини, за разлика от предходните избори, когато са били изтеглени 4 броя", уточни той, като допълни, че са присъствали представители на Българския институт за стандартизация, Българския институт по метеорология, представители на политическите партии, както и журналисти.
Йоловски добави, че на 13 октомври беше утвърдена медотиката за удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване. "На 20 октомври експерти на ЦИК, в присъствието на представители на изпълнителя в лицето на "Сиела Норма", са извършили в контролирана среда доведеното изграждане на софтуера, който се инсталира на машините за гласуване на местния вот", посочи той, като уточни, че тогава са присъствали на четири парламентарно представени партии.
В рамките на този процес е генериран криптографски ключ, т.нар. хешкод, с който се подписва софтуерът. Йоловски е категоричен, че някакъв друг софтуер, който не е подписан с този ключ, не може да тръгне на машините за гласуване.
Той защити заместника си Михаил Стойнов, на когото лично е възложил още през септември функциите да изпълнява всички права на министъра на електронното управление във връзка с удостоверяването на типа машини.