Не че е особено различно, но след специално антицелулитно меню някои от грозните участъци по кожата видимо изчезват
Много жени страдат, че по бедрата и ханша имат натрупване на мазнини, стараят се с физически упражнения, бягане и друг вид кардиодейност да свалят някой сантиметър от обиколката. Съответно има и мъже със същите проблеми, но силният пол по-рядко ги споделя. Дали обаче това, което някои смятат за недостатък на фигурата си, не е един голям плюс за цялостното им здраве.
Учени от Англия, публикували свои изследвания в International Journal of Obesity, смятат, че мазнините, които се отлагат по бедрата и ханша, са полезни за човешкото здраве. Според тях тези мазнини играят превантивна роля по отношение на сърдечните и метаболитните заболявания. За разлика от мазнините в коремната област те помагат на организма, като произвеждат хормона адипонектин. Вече има доказателства, че той е включен както в липидната, така и във въглехидратната обмяна. Една от ролите му е да предпазва от сърдечно-съдови заболявания и атеросклероза, които се развиват при ниски концентрации на адипонектин, каквито се наблюдават в прекалено затлъстели индивиди.
Предполага се още, че адипонектинът действа директно върху черния дроб, като снижава продукцията на гликоза в този орган, без да стимулира секрецията на инсулин. Трябва да се знае, че нивото на циркулиращия адипонектин е понижено при значително затлъстели животни и хора, а се повишава след загуба на теглото при гладуване или след хирургическа намеса.
Но когато не става дума за затлъстяване, а за нормално количество мазнини, учените са категорични, че това е добре за здравето. Нещо повече, те твърдят, че липсата на достатъчно мазнини в областта на хълбоците може да предизвика значителни нарушения в обмяната на веществата. Колкото по-високо е съдържанието на адипонектин, толкова по-малък е рискът от инфаркт на миокарда и обратно. Хормонът притежава и противовъзпалително действие. Всичко това може би ще убеди стремящите се към много ниско тегло, че не е лошо човек да има малко мазнини, стига те да са на правилното място.
Не така стои въпросът обаче, когато говорим за целулит. Макар също натрупан благодарение на повечко хапване, той не само че не е естетичен, вреден е. Съвременните гледни точки, които съществуват в областта на козметологията и диетологията, не дават еднозначен отговор на въпроса как да се храним, за да избегнем целулита. Козметолозите настояват, че целулитът може да се предотврати изключително с помощта на разделното хранене, т.е. калоричността на храната не се ограничава. Правилно подбраните продукти се усвояват по-добре от организма и способстват за отделянето на шлаката, която е главният виновник за развитието на целулита. Ако решите да се придържате към този принцип, запомнете, че вашето всекидневно меню трябва да се отличава с голямо разнообразие. Трябва да избягвате едновременната употреба на белтъчини, съдържащи се в продуктите от животински характер и въглехидрати (захар и скорбяла).
Често употребяваме определен продукт, без да се подозираме, че той притежава антицелулитно действие. Оказва се, че такъв зеленчук са например картофите. Това е свързано със съдържанието на калий, който способства за извеждането на излишните течности от тъканите. Картофите подобряват плътността и еластичността на съединителните тъкани, а също така извеждат шлаката през червата. Особено активни в борбата с целулита са авокадото, бананите, зелето, ечемикът, пшеницата, гъбите (особено печурките).
Ако сте пристрастени към сладките неща и не можете да живеете без десерт, купете си пресни и сушени плодове. Ако сте силно изкушени от някое парче торта, хапнете си, но си отрежете едно "по-скромно" парче. Редувайте топлите и студените ястия. Топлите оставете за вечеря, а на работа консумирайте студените. Антицелулитната диета трябва да се спазва не по-малко от 10 дни, за да се постигне положителен резултат. Колкото повече зеленчуци ядете, толкова по-добре. И те имат калории, но не толкова много.