Марсоходът "Пърсивиърънс" ще се освободи от част от събраните проби през ноември или декември, като подготовка за връщането им на Земята, съобщи сайтът Спейс.
Роувърът досега е събрал 14 проби от седем скали. Той ще остави половината от тях на избрано място на площадка, която е сравнително равна и е подходяща за безопасно кацане и излитане на хеликоптери, както е по плана, каза Джим Бел от екипа на мисията от Държавния университет в Аризона.
Това е предпазна мярка, предназначена да защити цялостния проект за връщане на проби от Марс, който е съвместно начинание на НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА). Основният план предвижда "Пърсивиърънс" да достави пробите си на спускаем апарат на НАСА, който има вградена ракета. Тя ще изведе материала от Марс в орбита. След това орбитален апарат, осигурен от ЕКА, ще вземе пробите и ще ги транспортира до Земята. Те могат да кацнат тук още през 2033 г.
Планирано е спускаемият апарат, ракетата за Марс и орбиталният апарат на ЕКА да бъдат изстреляни в периода 2027-2028 г. "Пърсивиърънс" е в добро състояние, но е възможно марсоходът да не се справя толкова добре, когато другият хардуер пристигне на Червената планета. Оттук идва и предстоящото складиране на част от пробите - по една от всяка изследвана скала. Другата проба ще остане на борда на "Пърсивиърънс".
"Това е нашият резервен склад за проби, в случай че самият марсоход не може да ги достави", каза Бел, главен изследовател на системата от камери Mastcam-Z на "Пърсивиърънс" на презентация на конгрес на специалистите по Марс.
Спускаемият апарат на НАСА за връщане на проби ще превози два малки хеликоптера, всеки от които е създаден по модела на "Инджинюъти" - малкия роторен апарат, който кацна на Марс с "Пърсивиърънс" миналата година и оттогава е направил повече от 30 полета на Червената планета. Ако се наложи, двата хеликоптера ще пренасят една по една тръби с проби от депото или депата, тъй като може да се окаже, че те са повече от едно, до спускаемия модул. "Депо" или "склад" е преувеличен термин за мястото, където тръбите с пробите ще бъдат оставени в реголита.
"Пърсивиърънс" ще се отправи към мястото за депозиране на пробите след седмица. Дотогава марсоходът ще продължи да събира проби от марсиански пясък и прах.
"Пърсивиърънс" има общо 43 титанови тръби, 38 от които са предназначени за съхраняване на проби. Другите пет са контролни - ще помогнат на екипа на мисията да определят кои материали, ако има такива, в събраните марсиански проби може да са замърсени от Земята.
Освен 14-те тръби, напълнени с проби от скали, има и една с "атмосферна проба". Тя е от провалено сондиране заради изненадващо трошлива скала.
"Пърсивиърънс" кацна зрелищно в средата на 45-километровия кратер Джезеро (Йезеро) на Марс на 18 февруари 2021 г.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.