Жителите в пет щата на Америка, освен за президент, на 3 ноември гласуваха и в референдум за легализиране на марихуаната. И, оказа се, че в разделената както никога страна канабисът се превърна в плах обединител на американците. Гласоподавателите, сред които и някои републиканци, промениха позицията си в борбата на САЩ с наркотиците. Във всичките пет щата, където в бюлетините имаше въпрос за марихуаната, избирателите застанаха на страната на организациите, които искат узаконяването й. В Аризона, Монтана, Ню Джърси и Южна Дакота хората гласуваха да се узакони канабисът за развлекателни цели. Така вече общо 15 щата разрешават използването на марихуана за развлечение. В Мисисипи и Северна Дакота гласоподавателите я разрешиха за медицински цели. Така щатите, които позволяват законното й разпространение и използването й за лечение, вече са 36. В повечето от тях все пак има ограничения на типа лекарствен извлек, който се ползва - масово се позволява само канабидиолно масло без съдържание на THC, психоактивното вещество в канабиса. Именно канабидиолът има повечето лечебни свойства. Но всички предложения за либерализация, свързани с канабиса, на тези избори спечелиха с 5 или повече процента. А Монтана, Мисисипи и Южна Дакота гласуваха изключително необичайно – давайки победа на Доналд Тръмп за президент, но и на легализиране на марихуаната. Като цяло успехът на
гласуването в полза на канабиса
се приема като забележително отхвърляне на войната на Америка с наркотиците. В продължение на десетилетия американската политика по отношение на наркотиците действаше на принципа, че те не трябва да се узаконяват. Но избирателите и от двете страни на политическото разделение ясно показаха, че искат друго. През последните няколко години Колорадо и Вашингтон демонстрираха ползите от пълната легализация - възможността да се облага с данъци продажбата. От 2014 г. насам в Колорадо са събрани 1,23 млрд. долара данъци и такси от продажбата на канабис. През 2019 г. пък Вашингтон събра 395,5 милиона долара. В Монтана и Аризона се вземат и мерки за облекчаване на вече наложените присъди, свързани с марихуана. Те могат да поискат ново разглеждане на делото или директно опрощаване на престъплението, тъй като употребата е вече легална. Стотици хиляди американци, най-вече чернокожи, лежат от години в затвора заради минимални провинения с канабис. С растението са свързани над 40% от арестите за наркотици в САЩ. При гласуването на 3 ноември Вашингтон пък декриминализира псилоцибните гъби. Над 55 млн. са хората в Америка, които употребяват марихуана, а над половината от населението счита това за напълно нормално.
Орегон разреши кокаина в малки дози
Тласъкът за облекчаване на законите срещу наркотиците направи още по-значителна крачка на 3 ноември, когато избирателите в Орегон го направиха първия щат, който декриминализира притежанието на малки количества твърда дрога като кокаин, хероин и метамфетамин.
Това ще позволи на хората, арестувани с малки количества твърди наркотици, да избегнат съдебен процес и евентуално затвор, като заплатят 100 долара глоба и присъстват на програма за възстановяване от зависимост. Лечебните центрове ще се финансират от приходи от легална продажба на марихуана, която беше позволена в Орегон преди няколко години. „Днешната победа е забележителна декларация, че е настъпил моментът да спрем да криминализираме хората за употреба на наркотици“, каза Касандра Фредерике, изпълнителен директор на Алианса за политика на наркотиците, който подкрепя мярката. Предложението беше одобрено от Демократичната партия в Орегон, както и от някои медицински сестри и сдружения на лекари. Републиканската партия в Орегон осъди мярката като радикална и някои прокурори я нарекоха безразсъдна. Гласоподавателите в Орегон също така одобриха мярка, с която щатът първи легализира терапевтичното използване на психосоматични гъби.