Всички сме чували някои правила за здравословен начин на живот - пиенето на 2 литра вода на ден, правенето на минимум 10 000 крачки на ден, спането по 8 часа на нощ и т.н. Но дали някои от тях не са само мит? Ето какво обясняват от „The Sun“.

10 000 крачки на ден - мит

Истината е, че магичният брой крачки може да е по-малко - 5500. Изследване на училището по медицина на Харвард установява, че жените, които живеят по-дълго, правят около 5500 крачки на ден. Педометърът станал популярен през 1964 г. на олимпийските игри в Токио. Той бил много популярен и признавал 10 000 крачки за успех - така тази цифра остава в историята.

5 порции плодове и зеленчуци - мит

Изследователи от Imperial College в Лондон установили, че хапването на 5 порции, пълни с плодове и зеленчуци, на ден, намалява риска от рак, инфаркт и сърдечни болести. Но най-голяма защита срещу тези здравословни проблеми дава хапването на 800 г плодове и зеленчуци на ден, което значи 10 порции.

8 часа сън - мит

Качественият сън е много важен - той подсилва имунната система и подобрява психичното състояние. Намалява риска и от сериозни заболявания - диабет тип 2 и сърдечни болести. Но от колко сън се нуждаем? 8 часа не е универсален отговор за всички. Националната фондация за сън посочва, че здравите възрастни се нуждаят от между 7 и 9 часа сън на нощ. Бебетата, децата и тийнейджърите се нуждаят от повече, а хората над 65 г. - от между 7 и 8 часа сън. За хората, които спят по-малко от 6 часа, е с 30% по-вероятно да развият деменция, когато остареят, казват експерти от университета в Единбург.

2000 калории за жените, за мъжете - 2500 - истина

Здравните експерти препоръчват жените да консумират 2000 калории на ден, а мъжете - 2500. Хубаво е да се поемат по 400 калории на закуска, 600 на обяд и 600 на вечеря. Останалите калории се разпределят в междинни хапвания.

8 чаши вода на ден - мит

Повечето специалисти се съгласяват, че хората трябва да поемат минимум 8 чаши вода на ден или 2 литра. Но лекари посочват, че голяма част от водата, която поемаме, идва от плодове, зеленчуци, бира, чай, кафе. А и нуждата ни от вода е според физическата ни активност, теглото ни, температурите навън - когато е горещо, хората се потят повече и се нуждаят от повече вода.

6 г сол - истина

Поемането на твърде много сол повишава риска от инфаркт и инсулт. Солта ни е необходима за здрава нервна система и за движението на мускулите. Но не трябва да прекаляваме с нея. Хубаво е да се поемат максимум 6 г сол на ден.

15 мин. на слънце - истина

Наскоро британски учени предупредиха за драстичeн скок на кожните заболявания в резултат от въздействието на ултравиолетовите лъчи. Но ако постоянно търсим сянката, това също може да се окаже вредно за здравето. Причината се крие във въздействието на витамин D, чийто основен доставчик са слънчевите лъчи. Цяла поредица от медицински изследвания недвусмислено показва, че този витамин пряко влияе върху нашето здравословно състояние, особено при хората на възраст между 40 и 80 г. Отдавна учените знаят, че недостигът на витамин D увеличава рисковете от костни заболявания като остеопороза и рахит. Едва наскоро обаче те откриха, че съществува пряка и здрава връзка между липсата на витамин D и рака на дебелото черво, рака на гърдата, диабета, сърдечните заболявания, артрозата, множествената склероза, деменцията, аутизма и усложненията при раждане. Знаем за рисковете от слънчевото изгаряне и за вредите от UV лъчите. Трябва да се пазим, да се мажем със слънцезащитни кремове, но е хубаво да прекарваме между 5 и 15 мин. под слънчевите лъчи 2 или 3 пъти в седмицата. Това помага на организма да произвежда витамин D, важен за имунната система и абсорбацията на калций, който прави костите здрави.

75 мин. тренировки на седмица - истина

Всекидневното трениране в зала може би е вярно за професионалните спортисти, които са с много по-подготвени мускули за постоянно натоварване, но за обикновения човек това въобще не е вярно. Дори и да сте много въодушевени да ходите в залата всеки ден, това ще ви навреди много, ще се пренатоварите и ще започнат да ви болят не само мускулите, но и костите. После ще имаме нужда от дълго възстановяване. Ако искате да правите нещо всеки ден обаче, най-подходящо за това са гимнастиката или йога. От „NHS"и СЗО препоръчват да правим по 75 мин. енергични тренировки на седмица или 150 мин. тренировки в умерено темпо. Това носи ползи на сърцето, тялото и повишава тонуса. Разбира се, ако държите да бягате и обичате да го правите, го правете с по-балансирана скорост и времетраене и когато усещате, че умората ви настъпва и тялото ви отказва, спирайте и си почивайте, колкото време ви е нужно.