сн. Facebook

„Отвори тази врата, Андреас, отвори тази врата!" Тези думи обикалят в момента целия свят. Те са последните, които Андреас Лубиц, помощник-пилотът на „Еърбъс А320", чува, преди управляваният от него самолет да се разбие в планината. Тази фраза повтаря в отчаянието си командирът на полета, който напразно се опитва да влезе обратно в пилотската кабина, но Лубиц не го пуска. Картината на случилото се стана по-избистрена, след като записът от черните кутии на самолета изтече в медиите. Френският прокурор Брис Робен, натоварен да разследва случая, най-напред твърдеше, че е намерена само една от кутиите, при това в ужасно състояние, което едва ли би спомогнало за прослушването на записа. Два дни след това му изявление няколко медии - шведска, британска и немска, известни със склонността си да плащат добре за сензации, изведнъж се сдобиха с „негодния" запис. Дали и този френски прокурор, както мнозина други по света, не е бил склонен да продаде веществени доказателства на онези, които са готови да си платят добре, е тема, която за момента никъде не се коментира. Засенчи я картината на шок и ужас от драмата в самолета на „Джърманунигс", който катастрофира на 24 март над Френските Алпи.

Вече се появиха първите хипотези за това какво е накарало 27-годишния Лубиц, който е минал през психологически тестове и получил диплома за пилот с отличие, да убие себе си и останалите 149 души на борда. След като разследващите обискираха дома му, откриха медицински доказателства, че той е имал психично заболяване, което укривал от работодателите си. От разкъсани на парчета болнични листове, хвърлени в кофа за боклук в жилището му, става ясно, че е страдал от психични проблеми. Имал болничен за деня на полета, но го е скрил от шефовете си. От личния му компютър пък се разбра, че е обичал да посещава сайтове за самоубийства, като ги е редувал с такива за хомосексуален секс.

Тези си интереси е поддържал паралелно и с отчаяна любовна връзка. Лубиц е имал проблеми с приятелката си. Двамата са се разделили известно време преди фаталния полет. Странното е, че решението за раздялата взела тя, макар да е била бременна, вероятно от него. Жената, описана от булевардната преса като Катрин Голдбах, разбрала, че носи детето на пилота няколко седмици преди трагедията. Различни източници я представят ту като стюардеса, ту като учителка. Двойката имала непостоянна връзка през последните 7 г. Според приятели 27-годишната жена все още живеела с Лубиц, но вече си търсела нов апартамент заради засилващото се желание на пилота да контролира всичко. Той дори се опитвал да ѝ налага какво да облича. „Вечер се будеше с викове: „Падаме!" Друг път избухваше от нищото, с което ме плашеше. Понякога казваше: Аз ще променя системата и целият свят ще научи моето име", разказва девойката.

Стана ясно, че при обиска в апартамента следователите намерили „цяла купчина" с хапчета от най-различен характер. Едва сега става ясно, че Лубиц е полудявал - той страдал от сериозна психосоматична болест и е бил лекуван от няколко невролози и психиатри. Имал редица тежки сривове. Освен това бавно, но сигурно ослепявал, като проблемите със зрението му започнали преди няколко години. Мечтата му била да стане ръководител на полет, но очевидно е осъзнавал, че тя никога няма да се осъществи. И макар немските закони да забраняват на лекуващите лекари да оповестяват заболяванията на пациентите си, колкото и да е криел своята диагноза, общото му физическо състояние един ден щяло да го издаде пред неговите шефове, че вече е негоден за работа.

В досието на Лубиц във Федералната служба по гражданска авиация на Германия се съдържа забележка: изискване за „постоянно специално медицинско освидетелстване". Това е записано в лицензията му за летене. Което подсказва, че все пак в „Джърмануингс", която е подразделение на официалния германски превозвач „Луфтханза", са имали поне съмнения, че нещо не е наред. Как при това положение са го пуснали да лети? Още през 2006 г. научното сп. „Нейчър" публикува заключения на учени, че колкото по-дълго време и необезпокоявано престъпникът планира престъплението си, с толкова по-ясен ум го извършва. Записите от черната кутия показват, че той е подтиквал още от началото на полета другия пилот да излезе от кабината - уж за да се разсее, да пие кафе или просто да посети тоалетната. Когато това е станало, Лубиц е заключил вратата веднага, след което не е произнесъл нито една дума. Започнал спускането на самолета веднага, щом останал сам. Специалистите, прослушвали записа неколкократно, твърдят, че дишането му било съвсем нормално и равномерно - знак, че се е чувствал сигурен в действията си. Така Лубиц ще влезе в криминалната история на Германия като един от най-ужасните серийни убийци.

Според досегашните правила на работа в „Луфтханза" и „Джърмануингс" пилотите са били длъжни да се подложат на преглед за психическо състояние, когато кандидатстват за работа. Но направили теста веднъж, след наемането им проследяването на психическото състояние в най-добрия случай е повърхностно.

Анонимни източници от ръководството на „Луфтханза" вече бяха цитирани да се оправдават, че „когато самолетна компания има 12,000 или 15,000 пилоти, винаги може да се случи сред тях да има и „странна птица". „Тогава колегите, които летят с този човек, рано или късно ще подадат сигнал до шефа си. После специалист ще лети заедно с него, за да провери дали действително той има проблем. Този специалист - така нареченият инспектор пилот, наблюдава уменията и поведението на останалите пилоти, като лети с тях", обяснява механизма анонимен представител на немския превозвач. Но подобни проверки, поне в „Луфтханза", са били редки.

Пилотите в американските авиокомпании обикновено посещават курсове на всеки шест месеца, за да опресняват познанията си. Тогава главният пилот или инспектор пилотът наблюдават как се представят пилотите и задават въпроси за тяхната емоционална стабилност, казва Джон Голия, бивш член на Националното бюро за безопасност на транспорта и консултант по безопасност на въздушния транспорт.

Междувременно следователи идентифицираха с ДНК анализ останките на Андреас Лубиц. Германски патолози работят по 24 часа в денонощието, за да идентифицират още 600 части от човешки тела. Добре обмислен пъклен план, с който да остане в историята - нещо, което Лубиц вече постигна, или моментно решение да се прости с живота си, тъй като е бил изоставен - ясната причина за голямата трагедия над Алпите едва ли някога ще бъде установена.