сн. ,,Труд”

Тя е българка, но е любимка на меломаните в Ню Йорк. Завършила е музикалното училище "Любомир Пипков" в София, но голямата врата към световната музика й отваря прочутото Juilliard School. Родена е в България, но на 18 г. попада в другата си родина - САЩ. Едва на 21 години е, когато печели и наградата на публиката, и приза за най-млад финалист от Международния конкурс за пианисти във Вашингтон. Успешно дебютира в Кенеди център, но прави рецитали в музея за съвременно изкуство Phillips Collection, после в Чикаго, Минеаполис, Александрия, Прага, Рим, Монте Карло, свири в New World Symphony в Маями... Казва се Лора Чекоратова и е по-известна по света, отколкото в самата България.

,,Безкрайно удоволствие е да свиря камерна музика и възможността да го правя с талантливи колеги е голяма чест за мен", споделя тя. Пианистката живее в Ню Йорк от 1992 г., когато следва съвета на проф. Жени Захариева и се явява на прослушване в Juilliard. Твърди, че познава много други места, но Ню Йорк си остава най-прекрасното за нея: ,,Харесва ми ритъмът на живота тук, харесват ми хората, които идват от цял свят, харесва ми да посещавам какви ли не събития. Най-важното е, че никога не съм се чувствала чужденка тук. Всички сме отнякъде, всички носим нещо ценно от културите си. В Ню Йорк хората имат респект един към друг, имат нужда да се обогатяват взаимно без много предразсъдъци. Ала, от друга страна, животът тук е много труден заради страхотната конкуренция. От много ранна възраст се започва и трябва да се работи здравата. Но за мен не е проблем, защото обичам ,,високите обороти" и се чувствам най-добре, когато програмата ми е запълнeна догоре. Занимавам се не само със свирене, а и с преподаване, организиране на концерти, пътувания. Имам и две малки деца, с които не скучая."

Именно Лора Чекоратова е моторът на Българските концерти в Ню Йорк, които по традиция се откриват и закриват в прочутата "Карнеги хол". "Идеята е от години - разказва пианистката. - В града живеят много музиканти от България, а и интересът към абсолютно неизвестната ни тук музика е голям. Един ден през 2004 г. с тогавашния консул Антон Карлов решихме, че е време за постоянни концерти. Трябваше обаче да се купи роял, затова заедно с пианистката Павлина Доковска, певицата Стефка Евстатиева и други българи направихме кампания за събиране на средства. Мнозина сънародници имат успешна кариера като адвокати, лекари, бизнесмени в Ню Йорк, бързо набавихме сумата и купихме роял Steinway. Оставаше да съберем средства за реклама и да организираме концертите. Представяме български композитори и изпълнители заедно със световни артисти."

Изненадващо, но Лора твърди, че българите в чужбина се обичат и си помагат. Според нея не биха работили успешно заедно, ако не се уважават взаимно. ,,Подозирам, че обратното е само в по-малки градове и държави, където местните хора страдат от ксенофобия. Което пък кара чужденците да се избягват, за да могат по-лесно да се асимилират. За щастие това не е проблем в Ню Йорк. И то не само сред музикантите.

Лора е омъжена за цигуларя Георги Вълчев, който през миналото лято свири на концерта за юбилея на кралица Елизабет II. "Когато Лондонската филхармония го покани да води оркестъра за това събитие, той имаше планувано турне в Азия - разказва пианистката. - На 2 юни свири в Макао, оттам с хеликоптер летя до Хонконг, за да хване последния полет до Лондон, където се яви на репетицията в 10 ч на 3 юни. Гледах парада по телевизията и ми се видя скучен, но в лодката на Лондонската филхармония било весело. Стигнали до кралското семейство чак накрая и Георги изпълнил солото "Jack the Lad", което накарало кралицата да потанцува."

Родителите на Лора Чекоратова са инженери. Баща й свирел на пиано за удоволствие, но вероятно от него носи дарбата си. Първите си уроци взема на 4 г. по съвет на родителите на цигуларя Васко Василев - семействата били много близки. Голямото вдъхновение за Лора е преподавателката й Лидия Кутева. А благодарение на учителката си по солфеж Росица Пръвчева уроците в Juilliard й се виждат ,,смешни".