Британското правителство съобщи в четвъртък, че налага санкции на петима души, сред които е синът на президента на Екваториална Гвинея, замесени в мащабна корупция.
Санкциите, предвиждащи замразяване на активи и забрани за влизане в кралството, са приети в рамките на санкционен режим за борба с корупцията, по чиято линия през април вече са наказани 22 души от 6 държави, включително Русия.
Предприетите днес мерки "са насочени срещу лица, обогатили се за сметка на техни граждани", заяви в комюнике британският външен министър Доминик Рааб.
Сред тези лица е Теодорин Обианг Манге, вицепрезидент на Екваториална Гвинея и син на президента, санкциониран за злоупотреби с държавни средства и вземане на подкупи, за да води разточителен живот. Той похарчил над 500 милиона долара за луксозни резиденции по света, частен самолет, автомобили и колекционни предмети, свързани с живота на певеца Майкъл Джексън.
През февруари апелативен съд във Франция го наказа с три години затвор условно, глоби в размер на 30 милиона евро и конфискация на имущество.
Науфал Хамади ас Султан, бивш губернатор на иракската провинция Ниневия, е санкциониран за злоупотреби с държавни средства, отпуснати за възстановяване на региона.
В същата група е и бизнесменът от Зимбабве Кудакваше Реджимонд Тагвиреи - действията на компанията му "Сакунда холдингс" допринесли за девалвиране на местната валута и поскъпване на основни стоки в страната.
Колумбийските предприемачи Алекс Наин Сааб Моран и Алваро Енрике Пулидо Варгас пък черпели лични облаги от държавни програми за строеж на жилища и продоволствени помощи във Венецуела. САЩ обвиняват Алекс Сааб, приближен на венецуелския президент Николас Мадуро и притежател на венециелски дипломатически паспорт, че е ръководел този престъпен сговор. Обвинен в Щатите в пране на пари, той бе арестуван в Кабо Верде през 2020 г. Вашингтон настоява Сааб да бъде екстрадиран, а Каракас - да бъде освободен. Венецуелското външно министерство заяви снощи в комюнике, че санкциите на Лондон срещу него са "престъпни" и "отразяват неморалността на британското правителство, което се представя като световен антикорупционен съдия".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.