Личните лекари са получили само една четвърт от заявените количества ваксини, въпреки че имат желание и големи възможности да помогнат с ваксинацията и записаните при тях заявки са на възрастни хора, става ясно от писмо на председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари (СОЛ) доц. Владимир Киров да министъра на здравеопазването Костадин Ангелов.
От писмото личи, че то е в отговор на писмо на министъра до доц. Киров, в което става дума и за отказ на някои лични лекари да участват във ваксинирането.
Председателят на СОЛ отговори, че това са единични случаи, причините за които трябва да разгледат, и че те не могат да компрометират усилията на останалата част от общо 4 000 български общопрактикуващи лекари (ОПЛ).
Доц. Владимир Киров /сн: СОЛ/
Киров подкрепи „новата тактика“ на правителството за „масива ваксинация“, но в писмото си подчерта, че личните лекари са недостатъчно добре интегрирани в процеса, въпреки че има много големи възможности да му дадат тласък:
„Всички ОПЛ, които успяха да получат средно 2–3 флакона (20–30 дози) ваксина, а едва ли това са повече от половината от 4000 ОПЛ, се включиха активно в процеса на ваксиниране... В резултат на посоченото, ръстът на броя ваксинирани скочи рязко в рамките на 2–3 дни... Всичко това се случи, въпреки че за всеки един от нас получаването на неочаквано малко количество ваксини (някои не получиха) отне средно 2–3 часа от работния ден, а в някои случаи ангажира почивните дни” - подчерта доц. Киров.
В писмото той прилага изчисления, които показват, че джипитата имат дори превишаващи възможности за ваксинация спрямо капацитета на 350-те работещи понастоящем пункта и смятат за неприемливо в условията на общ дефицит към момента да се премълчава възможността ОПЛ да ваксинират всеки заявил желание, като за това хората биват насочвани само към „пунктовете“.
Малкото получени от личните лекари ваксини са проблем, излиза от писмото на доц. Киров, който подчерта, че ОПЛ засега са получили „¼ и по-малко от заявените количества, при условие че заявените бяха предимно възрастни хора и в условия на отсъствие на дадена възможност за ваксиниране и на всички останали“.
Във връзка със споменатите от министъра откази на лекари, писмото на Киров се казва недвусмислено:
"В тази връзка заявяваме следното:
• Ние,ОПЛ смеЗа и явно участваме активно ефективно, доколкото ни се дава възможност, в кампанията по масова ваксинопрофилактика срещуКОВИД-19;
• Възможно е да има и подобни случаина отказ, но коректността изисква и настояваме да получимсписък с броя и конкретните имена на тези колеги, за да проверим всеки един и потърсим решение на проблема, тъй като причините могат да са различни;
• Във връзка с посоченото в горната точка, да се има предвид, че изброенитев настоящото писмо проблемикатонищожнитеколичестваваксина, осигурена за ОПЛ, която на практика ги изхвърля от процеса на ваксинация, начина на предоставянето и неясната логика на разпределениеи др.същоимат демотивиращ ефект;
• Изключително демотивиращо за колегите е да виждат как, докато чакат на опашка, се предоставят голям брой флакони за други места за ваксиниране, а след това на тях им се отказва поради изчерпване или се отпуска по 1 флакон. Това са реалностите."
На финала доц. Киров припомни думи на самия министър Ангелов, който отдава голямо значение на ролята на личните лекари в имунизационната кампания, и го прикани да се фокусира „към оптимизиране условията на работа на добрите практики чрез бързо отстраняване на посочените в настоящото писмо пречки”.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.