ЕС е най-големият търговски партньор на САЩ. Но Вашингтон наложи строго мито върху вноса от ЕС. Как ще се отрази то върху търговията и кои сектори ще засегне?

САЩ наложиха безпрецедентни мита на десетки държави по света, включително и на най-силните им търговски партньори.

Това включва и Европейския съюз (ЕС) чиито стоки вече ще бъдат таксувани с мита, равни на една пета от цените им (20%). Тази мярка беше приета, след като по-рано Вашингтон обложи с отделни мита вноса на стомана, алуминий и автомобили - стоки, които ЕС традиционни изнася, пише Свободна Европа.

Този път Брюксел не отговори веднага с ответни мерки. Вместо това реши да пресметне внимателно последствията, да обмисли отговора си и да опита да договори по-добри условия.

Основната причина е, че от десетилетия САЩ и ЕС поддържат най-развитите търговски отношения в света. Ако те бъдат нарушени, това може да има тежки последствия за глобалния пазар.

Какви са мащабите

ЕС и САЩ имат най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения, както и най-интегрираните икономически отношения в света. Заедно те представляват почти 30% от световната търговия със стоки и услуги и 43% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

През 2024 г. обменът на стоки между тях е бил на обща стойност 865 млрд. евро. - почти двойно увеличение за последните 10 години.

Износът на ЕС

Износът на ЕС за Съединените щати през 2024 г. е бил на стойност 531,6 млрд. евро. Това е близо една пета (20.6%) от целия износ на ЕС за същата година.

Колективно държавите от съюза внасят в САЩ повече стоки, отколкото останалите вносители поотделно, включително най-големите партньори като Мексико, Канада и Китай.

Стоките, които заемат най-голям дял от износа на ЕС за САЩ, включват:

  • Лекарствени и фармацевтични продукти (22,5 %);
  • Пътни превозни средства (9,6 %);
  • Общи промишлени машини и оборудване (6,4 %);
  • Eлектрически машини, уреди и електрически части (6,0 %);
  • Mашини, специализирани за определени отрасли (5,0 %).

Те представляват почти половината от целия износ за САЩ.

Износът на САЩ

Страните членки изнасят повече стоки за САЩ, отколкото внасят. Най-голям дял от износа на ЕС е към САЩ, а американският внос в съюза е втори след китайския.

Търговският дефицит на САЩ в отношенията им с ЕС през миналата година възлиза на над 200 млрд. евро. Това е с 12,9% повече спрямо 2023 г. САЩ се стремят да изравнят търговския баланс с партньорите си, като размерът на повечето мита е изчислен на базата на дефицита на САЩ спрямо дадена държава или в случая - целия съюз.

Стойността на американския износ за ЕС през 2024 г. е над 330 млрд. евро. Това е с 0,7% повече спрямо 2023 г. и включва предимно:

  • Петрол и петролни продукти (16,1%);
  • Лекарствени и фармацевтични продукти (13,8%);
  • Машини и оборудване за производство на електроенергия (9,2%);
  • Природен и промишлен газ (5,8%);
  • Транспортно оборудване (5,5%).

След началото на войната на Русия в Украйна през 2022 г., която доведе до отказа на повечето европейски страни да купуват руски газ и петрол, САЩ частично замениха Русия като вносител на енергия. Така петролните продукти станаха най-търсените американски стоки в рамките на ЕС през 2024 г.

Износът на стоки и услуги за ЕС, както и европейските инвестиции в САЩ, осигуряват работни места на милиони американски граждани.

България и САЩ

България е сред държавите в ЕС, които внасят най-малко стоки от САЩ, като общата им стойност през 2024 г. е била 419 милиона евро. Над двойно по-голям е износът на български стоки за САЩ - близо 1 милиард евро.

Според доклад на Търговска камара на САЩ за 2024 г. най-голям дял от българския износ за САЩ са заемали следните стоки:

  • Компютри и електронни продукти;
  • Машини;
  • Химически продукти;
  • Метални изделия;

Според икономическия съветник към Българската стопанска камара доц. Щерьо Ножаров един по-застрашените от митата сектори в България е автомобилният, който по думите му представлява около 11% от БВП. Производството на електроника, което представлява 5,6% от БВП, също ще бъде засегнато, каза той пред Нова телевизия.

Освен на пряката търговия със САЩ, митата ще се отразят и на вътрешния пазар на ЕС, съответно и на търговските отношения на България с други страни членки.

Как ще се отразят на ЕС

Митата ще бъдат тежък удар за всяка страна членка на ЕС. Еврокомисарят Майкъл Макграт каза, че те ще засегнат около 70% от целия износ на ЕС за САЩ.

По думите му стоки на стойност от около 290 млрд. евро ще бъдат изправени пред новите мита, други 26 млрд. евро са засегнати от митата за стомана и алуминий, които САЩ обявиха по-рано, а 67 млрд. евро - от митата за автомобили и автомобилни части.

Според данни, цитирани от Политико, тази година САЩ ще получат 81 млрд. евро приходи от мита, ако нивата на търговия останат същите. Това е значително повече от 7-те млрд. евро за 2024 г. Но търговският обмен може и да намалее след налагането на митата

Брюксел обяви, че ще предприеме действия на два етапа. Първият ще започне в средата на април, когато ще влязат в сила контрамерки за митата върху стоманата и алуминия. Предстои те да бъдат гласувани през следващата седмица.

Вторият етап, който ще включва мерки срещу 25-процентното мито за автомобили и 20-процентното общо мито, ще настъпи по-късно, като целта е да има достатъчно време за преговори, на каквито САЩ досега се противопоставяха.