сн. Wikipedia

Американската лекарка невропсихиатър Луан Бризъндайн се нае да опише в книга как функционира женският и как мъжкият мозък. През 2010 г. тя издаде последователно две томчета с едноименни заглавия, в които се опитва да ни помогне да разберем по-добре разликата между мъжа и жената. В страницата за мъже на BG VOICE ви предлагам съвсем кратко обобщение на книгата "Мъжкият мозък".

Мъжете не са така елементарни, както би могло да се помисли, е водещата идея на Бризъндайн. А и всъщност са много симпатични същества. Само че имат прекалено много тестостерон в резервоара, онази "тояга в гащите", както пише тя, а в ситуации на мъжка конкуренция ги друсат яки хормонални вълни. Освен това те не регистрират чувствата на женската си партньорка от гледна точка на споделянето и разбирането, а виждат във всичко проблеми, които очакват решение. Това предизвиква конфликти в брака.

В седем глави д-р Бризъндайн проследява фазите в живота на мъжа от детето през младежа и "бащинския мозък" до "мозъка на зрелия мъж". Научаваме, че пубертиращият младеж изживява "тестостероново цунами", което обяснявало типичните за възрастта лошо настроение и конкурентно поведение. Що се отнася до така наречения от нея "готов за чифтосване" мъжки мозък, авторката предлага следните мъдрости: "Научните изследвания потвърждават - когато един мъж се чувства привлечен от една жена, той иска колкото се може по-бързо да спи с нея." Или: "Мъжкият мозък прилича на бързия влак - той спира едва когато стигне до мястото, към което се е засилил." Още нещо? "На въпроса какво превръща мъжа в моногамен партньор няма окончателен отговор, но опитите с прерийни мишки навеждат на някои изводи..."

От време на време мъжете просто се отклоняват от правия път - напомня Бризъндайн специално на своите читателки. Това е добра вест за всички, които се позовават на тестостерона си, когато ги избие да крещят или да раздават шамари. Това е добра вест и за онези, които без колебание посягат към хапчета или хормонални инжекции. "Зрелият" мъж не бива в никакъв случай да се изложи: срещу проблеми с потентността, умора и мътни мисли авторката препоръчва хормонална терапия. Накрая Бризъндайн се спира - на цели три страници! - на темата за мъжката хомосексуалност. Между мозъците на хетеро- и хомосексуалните мъже имало различия, като последните приличали повече на женските.

Човек чете тази книга и се чуди: да се ядосва или да се смее? Какво е това: научно-популярно четиво, замаскиран наръчник за съвети при полови смущения, рекламен текст за определени продукти или пък може би развлекателна литература? Кой чете такова нещо? Кому е необходимо това?

Според информацията на няколко книжарници онези, които били поръчали "Мъжкият мозък", купували също или "Женският мозък", или "Какво мислят кучетата". Да, много симптоматично, наистина...

Станимир Павлов [email protected]