Италия е новият европейски шампион, Англия потъна в сълзи. След поредна драма с продължения, завършила с дузпи след 1:1, Роберто Манчини и възпитаниците му ще се приберат с триумф в Рим с купата, която убягва на Италия от 1968 година.

Мачът бе с много борба и напрежение, което се нагнети още повече от гола на Люк Шоу „от съблекалнята“ - във 2 минута.

След това почти през целия мач Италия владееше повече топката и отправи три пъти повече удари към английската врата, но дисциплинираната защита на „Трите лъва“ с малко късмет се справяше с всичко цяло полувреме и половина.

На почивката Манчини направи някои промени, които поизчистиха концепцията в играта на Италия, но „адзурите“ бяха в напрежение до 67-ата минута, когато ветеранът Бонучи с глава възстанови равенството.

След гола италианците имаха силни минути, бяха в подем и натикаха британците пред вратата им. Нямаше обаче чисти положения и в последните минути на мача домакините поизравниха играта, като влязоха в продълженията отърсили се от психологическия шок от изравнителния гол.

В продълженията като че Англия имаше повече физически сили, а Саутгейт бе направил някои смени, показващи по-нападателна визия. През второто продължение трудностите бяха за италианската защита, която се справи с няколко много опасни типично британски разбърквания, които можеха да доведат до гол.

Най-точен в тези ситуации беше Киелини, който обаче при нормално съдийство отдавна не трябваше да е в игра, защото в 96-ата минута изпусна Сака, който се откъсваше сам диагонално срещу вратаря Донарума, след което го хвана с ръка за якичката на фланелката откъм гърба и го просна на терена.

По всички правила това е червен картон за държане за фланелката на откъсващ се играч в голова позиция, но съдията Кюйперс от Холандия показа само жълт картон и спаси италианците от 25 минути игра с човек по-малко. Както често взе да става напоследък, ВАР-групата проспа случая.

При дузпите драмата настъпи в последните три, след като двата тима бяха пропуснали по една и вкарали по две.

Санчо пропусна предпоследната дузпа за англичаните, които биеха втори, но Джорджиньо не направи Италия шампион, като бе надигран от англичанина Пикфорд.

Британецът Сака обаче даде титлата на Италия, като би лошо и последната дузпа и Донарума спаси. Така Италия се добра до купата, която й убягваше цели 53 години.