Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) влезе в четвъртък в офиса на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в София, съобщи антимонополната комисия. Проверката е във връзка с образувано производство за проверка на евентуално картелно споразумение между застрахователите, свързано с цената на "Гражданската отговорност" за такситата. 

Оплакванията от бранша на такситата са, че някои от полиците са поскъпнали драстично - в пъти. От друга страна, Асоциацията на българските застрахователи обясни, че честотата на възникване на щети при таксиметровите автомобили е 20 пъти по-висока от средната за останалите леки превозни средства и че ако не се покачат премиите за такситата, рискът и съответно - по-високата цена трябва да бъдат прехвърлени върху всички останали шофьори, което не би било справедливо. 

Застрахователи разясниха пред Mediapool, че част от компаниите слагат прекомерно висока цена на полиците на такситата, защото практически не искат да работят с този тип клиенти заради високата щетимост. 

Националният протест на таксиметровите шофьори миналата седмица провокира извънредна активност на двете водещи комисии, които имат отношение към казуса - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за финансов надзор (КФН). Те рядко се активират толкова бързо, когато оплакванията са от граждани, които не са толкова добре организирани, колкото таксиметровите шофьори. В сряда таксиметровият бранш обяви, че протестите ще продължат и около Коледа ще се стигне до блокиране на магистрали, ако не се вземат мерки като например абсурдната идея за слагане на мораториум върху цената на "Гражданската отговорност".

Специално КФН дори влезе в странна роля. Въпреки че първоначално обяви, че няма особени законови правомощия да се меси в ценообразуването на застрахователите, миналата седмица финансовият надзор необичайно от гледна точка на правомощията си "призова" застрахователните компании "да преразгледат тарифите си" за таксиметровите шофьори и "да преосмислят настоящото си пазарно поведение". Всъщност основната работа на финансовия надзор е друга - да следи дали цената на застраховката е достатъчна, за да формира достатъчно приходи и резерви, които да покриват щетимостта в сектора. В противен случай няма да има пари да се плащат обезщетенията към пострадалите във войната по пътищата, което е и основната цел на "Гражданската отговорност". 

По данни от Комисията за финансов надзор компаниите, които са лидери на пазара на "Гражданска отговорност", са "ДаллБогг: Живот и здраве" и "Лев инс".

КЗК ще проучи дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което потенциално би могло да ограничи или наруши конкуренцията на съответния пазар, казаха от антимонополния орган. След анализ на събраната информация комисията ще може да направи обосновано заключение дали става въпрос за картел.

Действията по проверката на място се извършват от служители на КЗК, със съдействието на служители на МВР, след получено съдебно разрешение от Административен съд - София област.

При проверката се изземват хартиени и дигитални документи, които ще бъдат детайлно анализирани. Предстоящият подробен анализ на събраните документи ще покаже дали са налице достатъчно доказателства за предявяване на твърдения за извършено нарушение на ответните страни.

Антимонополната комисия напомня, че тя може да освободи от имуществена санкция първото по ред предприятие, което разкрие участието си в картела и предостави доказателства, въз основа на които Комисията може да докаже нарушението. На второто и следващите по ред предприятия КЗК може да намали имуществената санкция, ако предоставят доказателство, което има съществено значение за доказване на нарушението.