Оказва се, че едни от най-грозните животни на планетата - голите къртичести плъхове, може да носят ключа към създаването на противоракова терапия. Учени от Рочестърския университет в Ню Йорк са открили нов протеин, благодарение на който гризачите са устойчиви срещу злокачествени заболявания. Досега няма наблюдаван случай на рак при голи къртичести плъхове въпреки продължителността им на живот, достигаща 32 години. Изследователите са установили, че подземните животни притежават група от гени, отговорни за производството на четири протеина, спиращи размножаването на мутирали клетки, които биха могли да провокират рак. Хората и мишките, при които се развиват злокачествени образувания, имат същата група гени, но произвеждат само три от свързаните с тях протеини. Учените са открили, че четвъртият протеин в голия къртичест плъх се формира при смесването на два от останалите три протеина. Надеждата е, че новооткритият белтък ще може да се използва за разработка на нови терапии за превенция и потискане на ракови заболявания.
Проф. Вера Горбунова, биолог в Рочестърския университет, посочва, че все още не е установено дали белтъкът може да бъде ефективен при хората и мишките. „Колкото по-добре разберем тези гени и контрола върху мутациите, толкова по-големи са шансовете да контролираме някои форми на рак", казва тя.
Голите къртичести плъхове са един от двата вида бозайници, които живеят в социални колонии начело с царица кърмачка. Те са и единствените бозайници, които не могат да регулират температурата на тялото си, но и не изпитват болка при контакт с киселини и люти храни. Тези плъхове имат и забележителна продължителност на живота в сравнение с другите гризачи, които живеят само няколко години.