Растящи като бодливи храсти, сочните къпини са включени в списъка на летните суперхрани – продукти, богати на различни витамини и други биологично активни вещества. Светлана Александрова, диетолог и специалист по хранене и корекция на теглото, сподели пред „Спутник“ необичайните полезни свойства на къпините и помощта им за подобряване на здравето на хората.

Къпината е горски плод с многовековна история. Древните гърци и римляни са смятали плодовете й за

капки кръв на титаните,

ранени в битка с боговете. Вследствие на това плодовете са смятани за надарени с мощни лечебни сили. Поради тази причина те са били активно използвани като лекарство: листата и плодовете са били основна съставка на мехлеми, тинктури и лечебни напитки.


Американските индианци също консумират сладко-киселите плодове като храна и ги използват за боядисване на животински кожи. В Европа гъсти къпинови храсти с остри и дебели тръни са били засаждани в полетата около селата, за да ги предпазят от мародери или диви животни.

Днес къпината се смята за най-полезния горски плод, като превъзхожда по наличие на полезни вещества „братовчедката“ си малината и малко отстъпва на боровинката.


Най-голямата стойност на къпините се изразява в

съдържанието на витамини, минерали

и други ценни вещества. Най-важното е, че къпините съдържат ензими, които подпомагат усвояването и активирането на минералите.

Също така плодовете са богати на мастни киселини – в 100 грама се съдържа дневната доза Омега-3 и Омега-6. Други ценни компоненти на къпините са пектинът и полифенолите. Пектинът понижава нивата на холестерола в кръвта и забавя развитието на атеросклерозата. Полифенолите са антоцианини, които намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци и развитието на диабет, сърдечносъдови заболявания, някои видове рак. Къпините съдържат още салицилова, лимонена, винена и никотинова киселина. Последната е особено полезна за сърдечноболните