Делян Пеевски е политикът с най-ниско одобрение в България – около 5%, а неодобрението си изразяват около 75% от избирателите – това е нет от минус 70%. Но проучванията за предстоящите избори дават на неговото „ДПС-Ново начало“ шанс са влизане в новия парламент с около 6% от гласовете (АПС – името, с което крилото на Ахмед Доган се явява на изборите събира 8%). Интересното е, че ако слушате коментаторите в телевизионните студиа ще чуете, че партията  на Пеевски имала по-голям електорален потенциал – от 8 до 10%.

От къде идват тези гласове? 

Анализаторите казват – от купения вот и дори посочват различни общини където това се случва. Обикновено това са в най-бедните райони на страната. И това се приема за нормално – никой не е изненадан, че около 10% от гласовете на изборите са всъщност платен вот – хора, които за няколко десетки лева продават гласа си. Отделно от това е корпоративния вот – където служители на различни фирми по места гласуват по нареждане. Обикновено за партията, която държи властта. А тя от 15-ина години е една.

Ако вярваме на сметките на анализаторите това означава, че около 150-200 000 гласа в страната са купени. Схемите са различни – от директно плащане до най-новата- с бързи кредити.

На тези избори цената на един глас стигал до 500 лева

"Цайса", "Сандокана", "Данчо Пръча", "Семката", "Фитката" и "Памперса" -  това са само част от прякорите на купувачите на гласове, с които Делян Пеевски ще работи и на тези избори. Това твърди в свои постове във Facebook депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев. Според него „МВР се прави, че не съществуват“.

Служебният вътрешен министър Атанас Илков обяви, че всяка седмица до изборите МВР ще изнася информация за сигналите за купуване на гласове и предприетите мерки по тях. Дори е отворена специална телефонна линия за сигнали. Да се обзаложим ли от сега, че освен няколко дребни риби по ромските квартали, които ще изгорят с някоя глоба или условна присъда, никой от организаторите и плащачите по схемите за купуване на гласове няма да бъде разкрит, обвинен, още по-малко осъден. И със сигурност няма да бъде направена връзка на който и да е арестуван за купуване на гласове с определена партия.

Социологът от „Алфа рисърч“ Боряна Димитрова заяви, че очаква освен автеничния вот за ДПС обаче да има и принудителен, както и институционален, което ще е важен фактор за резултатите от изборите.

Всичко това се коментира в телевизионни студиа, интернет подкасти и социални мрежи с лекотата на нещо нормално, което вече нито ни шокира, нито възмущава, нито предизвика реалните действия на тези, чиято длъжностна характеристика го изисква.

Но част от решението на проблема се крие във всеки от нас – масовото гласуване е единственият начин за противовес на купения и контролирания вот. Защото 150 000 такива гласа дават различен процент когато гласуват 2 милиона или 3 милиона души. Защото пръснат по партии няма да има този ефект. И с масово гласуване в чужбина съвсем ще бъде притъпен. Но тава зависи от нашите действия. А след седем избори за три години вече сме загубили дори способността да сме ядосани и гневни. С безразличие и усещане за нормалност приемаме неща, които трябва да ни изкарат по улиците. Но вече дори и статуси във Facebook не ни се пишат. А демокрацията работи само когато всички участване в нея – поне с гласа си. Защото иначе тези, които продават техния за 50 или 500 лева, ще решават бъдещето ни – в свят, който е твърде опасен, за да нямаме изразено мнение.

Хубав уикенд,
Ясен
[email protected]