Открита е древна гора, която може да е била дом на видове, подобни на Кинг Конг. Тя е открита в дупка в Китай, съобщава IGN. От векове теорията за Кухата Земя циркулира сред някои научнофантастични и окултни среди, и което е още по-невероятно, в концепцията може да има някаква истина. Открита от изследователи на пещери, дупката е дълбока 200 метра, дълга 300 метра и широка 150 метра.
Размерът на дупката е впечатляващ, но древната гора, открита в нея, е това, което прави откритието историческо. Дърветата вътре в дупката са високи до 40 метра, а растенията на нивото на земята достигат до раменете на изследователския екип. Засега не са докладвани нови видове. Средата обаче е идеална, за да процъфтяват в нея непознати досега растителни или животински видове, включително и древен вид, подобен на Кинг Конг в последния филм, в който гигантът произлизаше от такова място.
Джордж Вени, изпълнителен директор на Националния институт за изследване на пещерите и карста в САЩ, описва откритието като "това е готина новина" по време на интервю за LiveScience. Вени обяснява, че дупките, макар и често срещано явление по света, обикновено са само метър или два. Благодарение на уникалната комбинация от геоложки фактори и климат, в югоизточен Китай се образуват визуално впечатляващи дупки; въпреки че древната гора, която се е вкоренила в една от тези гигантски дупки, все още е странна и повдига вежди сред опитните изследователи.
Като пример за това как дупките могат да доведат до процъфтяване на странен живот, Вени посочва дупка в Западен Тексас, в която са открити тропически папрати. Папратите са били пренесени от мигриращи прилепи до пещерната система, в резултат на което южноамериканската флора процъфтява под почвата на хиляди километри разстояние. Примерът на Вени обяснява как дупките могат да се превърнат в дом на цели екосистеми, макар че древна гора с такива размери и мащаби в Китай отново е доста странна.
Теорията за Кухата Земя, която прави древната гора особено интересна за някои ентусиасти, е популяризирана от Едмънд Халей, който открива и Халеевата комета. През 1692 г. астрономът и геофизик публикува статия, в която обяснява теорията си, че Земята помещава под кората си цял отделен свят. Двеста години по-късно теорията за Кухата Земя се смята за маргинална наука и се среща в научнофантастични романи, вместо в научни статии.
Една от най-популярните интерпретации на Кухата Земя идва от книгата на Жул Верн "Пътуване до центъра на Земята". Неотдавна във франчайза „Gears of War“ се появиха скакалци - отцепници, живеещи в огромна, обхващаща цялата планета мрежа от пещери. Древната гора под повърхността на планетата, противно на всички очаквания, е реална екологична възможност на нашата планета.
Има нещо вълнуващо във възможността за скрит свят, където древна гора, изпълнена с живот, все още процъфтява, което е накарало теорията да оцелее през вековете. Например в комиксите на Марвел има Дива земя - тропически свят, изпълнен с динозаври в Антарктида, а в „Годзила“ - гигантска пещерна система, в която живеят Кинг Конг и цял вид конгита.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.