Да си домашно куче може да е истински подарък от съдбата, в случай че алтернативата ти е да живееш на улицата в държава от третия свят или пък в приют, но под угрозата да не си намериш стопанин в сроковете, които тези институции обикновено поставят. И въпреки удобствата и лукса на домашната среда кучето всеки ден е поставяно на извънредно психическо изпитание, оставайки само вкъщи, ограничено във физическата си активност и социалните си контакти до такава степен, че импулсът да извърши нещо, за което знае, че ще бъде наказано, става неконтролируем. И така, когато вечерта стопаните му най-после се приберат у дома, ги очакват един малък апокалипсис и едно безкрайно омърлушено, изпълнено с чувство на вина животно. Възможно ли е всичко това да бъде избегнато с електронен уред, предназначен специално за четириноги, описван от създателите му като „първата геймърска конзола за домашни любимци"? Наречена CleverPet, тя все още е в процес на разработка, но ако всичко се развие съгласно плановете на изобретателите й, дебютът й на пазара ще стане факт още в началото на 2015 г.

Бъдещето на CleverPet изглежда сигурно, поне от финансова гледна точка, тъй като хардуерната компания, която работи по устройството, си осигури необходимия бюджет от $100,000 чрез платформата Kickstarter половин месец преди изтичането на кампанията му. Потребителите, които инвестират $199 в конзолата, ще получат един брой от нея на по-ниска цена спрямо тази, на която ще бъде пусната в продажба след изчерпване на количествата, предназначени за Kickstarter кампанията. Когато излезе на пазара, CleverPat ще струва $279.

Какво представлява CleverPet? Както става ясно от името на устройството, неговата цел е да развива интелекта на вашето куче (clever означава умен, а pet - домашно животно), като изгражда у него логическо и аналитично мислене чрез изпълнението на простички задачи. По своето устройство CleverPet представлява хранилка с три бутона, чието натискане би могло да активира пускането на лакомство. В началото кучето е възнаграждавано при всяко натискане на бутон, но впоследствие задачата му става по-сложна - то трябва да натисне с лапа само светещия бутон или само онзи, който свети в определен цвят, след като чуе съответната аудиокоманда.

„Много често кучетата, които са оставени в изолация в дома за дълго време, започват да скучаят, да се чувстват потиснати и това отключва деструктивно поведение у тях, което може да струва доста скъпо на собствениците на жилището. С CleverPet кучето ви ще има интересно занимание, което ще ангажира съзнанието му и ще го забавлява, което намалява риска от негативни прояви, провокирани от продължителната изолация", обясняват създателите на конзолата - екип от специалисти, сред които има учени, инженери, дизайнери, маркетингови стратези, невролози и други.

„Най-хубавата част е, че всичко това се случва, докато сте извън дома. Вместо да чака с нарастващо чувство на тъга и нетърпение завръщането ви, вашето куче играе, научава нови неща и си похапва толкова, колкото пожелае, тогава, когато пожелае."

Може би на някой би се сторило твърде жестоко да „заточи" кучето си в компанията на робот, който му отпуска лакомства само тогава, когато успее да изпълни определена интелектуална задача. CleverPet обаче няма за цел да превърне домашния ви любимец в гений, а единствено и само да го забавлява и да намали чувството за самота и изолация. Ето защо задачите, които поставя пред животното, са съобразени с индивидуалните му способности и сложността им отговаря на неговите реакции във всеки един момент - тоест устройството е адаптивно, а освен това може да бъде контролирано дистанционно чрез мобилно приложение или онлайн. Ако установите, че кучето не се справя с поставените му задачи, можете просто да изключите програмата и да му предоставите цялата налична в него храна. Друга обезпокоителна мисъл, свързана с концепцията на CleverPet, е няма ли риск кучето да се пристрасти към игрите и да свикне да се храни нонстоп в момента, в който види гърба на стопаните си? Това обаче са по-скоро човешки слабости, а немалко домашни любимци се превръщат в копия на стопаните си и без да играят с „първата кучешка геймърска конзола".

„Кучетата се дейни същества, които не просто обичат да се движат, те просто не могат да стоят дълго на едно място. Представителите на много породи имат нужда да тичат минимум по шест часа на ден", изтъква професионалният дресьор на кучета Греъм Блоъм, който участва в разработката на CleverPet. „Когато разсъждавам върху потенциала на CleverPet, всеки път се сещам за милионите кучета (между 3 и 5 милиона), които всяка година са умъртвявани чрез евтаназия. Много от тях са имали лошо поведение, което е било провокирано от начина, по който са прекарали деня. Получава се следният порочен кръг - кучето е фрустрирано, прави нещо деструктивно, например унищожава покъщнината, след което е наказано за действията си и става още по-изнервено."

Запитан дали CleverPet би могъл да представлява интерес и за средностатистическата домашна котка, Лео Тротиер - основният идеен двигател зад проекта - отговаря, че вече е тествал прототипа на устройството на своята котка, и то с успех. Конзолата е конструирана, така че да може да бъде използвана от всякакъв тип лапи, така че всяка по-енергична, любопитна и лакома котка би могла да привикне към нея и да се забавлява с CleverPet поне за известно време, вместо да точи ноктите си на тапицерията на дивана или да остави отпечатък от лапата си върху вчерашния пай, неблагоразумно оставен на масата в трапезарията. Освен всевъзможните игри и предизвикателства за животните CleverPet може да възпроизвежда и записва аудио, но което е по-важното - позволява създаването на нови секвенции (последователност от интерактивни забавления) от онези потребители на конзолата, които са способни да програмират собствен код, и има Wi-Fi свързаност, така че да може да бъде управлявана от разстояние.