show

Потресаващи снимки на деца, държани в клетки, завити с одеяла за природни бедствия и разделени от родителите им, предизвикаха възмущението на Америка и света и повдигат въпроса - хуманитарна ли е сегашната политика на Съединените щати? Изображенията са от мигрантски лагери по границата с Мексико, където хиляди семейства са разделяни всеки ден. Децата и тийнейнджърите са изпращани в приюти, където нямат право да излизат по 22 часа на ден. Децата са държани в клетки - помещения, оградени с метална мрежа и матраци по земята, на които спят.

През април администрацията на Доналд Тръмп въведе политика на „нулева толерантност", според която децата имигранти по границата масово са разделяни от родителите им. Това е реалността за над 500 семейства само за последния един месец, а според разказа на една майка детето й е изтръгнато от ръцете й, докато го кърмила. 

В стар склад в Южен Тексас хиляди деца имигранти чакат, заключени в метални клетки. В една от тези клетки са поне 20 деца, а около тях има разхвърляни бутилки от вода, торби и големи парчета от найлони, с които те се завиват. Една от тийнейджърките вътре разказва пред доброволец как се е грижила за невръстно дете, защото леля му, с която е дошло, е заключена в друга част на склада. Тийнейджърката не само сменяла памперсите му, но и научила другите деца вътре как да го правят.

Вътре в имиграционните лагери

Тази седмица Гранична полиция пусна за кратко няколко репортери в склада, където държи заловени по южната граница на страната. Картините отвътре са потресаващи. Повече от 1,100 души в голямо тъмно помещение, разделено на три крила - за деца без придружители, възрастни и семейства. Клетките във всяко от крилата, снабдени с портативни тоалетни, а централното осветление в склада стои включено 24 часа в денонощието. Според Гранична полиция близо 200 души в този склад са деца без родители. Други 500 са в „семейни крила" заедно с родителите си. Много от възрастните могат да бъдат обвинени за нелегално пресичане и оставени зад решетките далеч от децата им. Репортерите, допуснати вътре, нямаха право да разговарят с децата или да правят снимки. Служителите, които работят там, твърдят, че на всеки задържан са давани адекватна храна, достъп до душове и чисти дрехи, както и медицинска помощ.

Мишел Брейне, директор на правата на мигрантите в Женската бежанска комисия, казва, че е видяла служители в склада да хокат група 5-годишни деца, които играели в клетката си, като им казали да стоят мирно. В лагерите за тях няма играчки или книги. Според разказа й едно момченце не си играело с другите деца, а стискало фотокопие от личната карта на майка си. "Правителството буквално отнема децата от родителите им и ги оставя в неподходящи условия, казва Брейн. - Ако родителят остави дете в клетка без надзор с други 5-годишни, той или тя ще бъде държан отговорен."

Задържаните деца трябва да останат за кратко в този склад. Според закона те трябва да бъдат предадени на Министерството на здравеопазването и социалните грижи 3 дни по-късно, за да бъдат преместени в друг център за мигранти или приемни семейства.

60 деца всеки ден

Според данни на администрацията 2,342 деца са били отделени от 2,206 родители по границата с Мексико между 5 май и 9 юни. Това прави средно по 60 деца на ден.

Доналд Тръмп обосновава действията си с необходимостта да се „обезкуражи нелегалната имиграция". Начинът, по който се извършва това обаче, възмущава дори католическата църква. Въпреки острите критики Белият дом продължава да защитава политиката си спрямо имигрантите. „Съединените щати няма да се превърнат в лагер за имигранти и няма да са помещение за бежанци, казва Доналд Тръмп. - Не и под моя поглед." Президентът дори сравни ситуацията с тази в Германия, обвинявайки Ангела Меркел, че е направила грешка, като е допуснала хиляди мигранти, вследствие на което „престъпността в Германия е нараснала тройно". Цифрите обаче показват друго. За 2017 година нивото на престъпления в Германия е спаднало с 5 процента и е най-ниското от 1992 година насам.

Доналд Тръмп хвърли вината върху демократите, които според него са гласували закон, според който семействата се разделят. Такъв закон обаче няма, а президентът лъже отново.

Тръмп казва, че иска да се приеме имиграционна реформа, но той настоява като условие Конгресът да му даде и 25 милиарда долара за стена, за която продължава да твърди, че Мексико ще плати. „Ако демократите се съгласят, вместо да се противят, ще имаме разрешение много скоро", каза още Тръмп. Тази седмица Конгресът ще разгледа два имиграционни проектозакона, които могат да спрат разделянето на деца от родителите им, но и да променят изцяло лицето на Америка, спирайки завинаги програмата за зелена карта.

Всяка първа дама на Съединените щати - настоящата и бивши, се обяви против тази политика. В рядък момент на откровение Мелания Тръмп сподели в официално изявление, че „мрази разделянето на семейства". Първата дама на САЩ призова всички страни по случая да работят за разрешаване на кризата. „Тя [Мелания] вярва, че Съединените щати трябва да са страна, която следва законите, но също така страна, управлявана със сърце", се казва още в изявлението. Бившите първи дами на САЩ Лаура Буш, Хилъри Клинтън и Мишел Обама също се изказаха против разделянето на деца от родителите им.

Междувременно стана ясно, че Министерството на здравеопазването и социалните грижи е загубило дирите на около 6 хиляди деца, настанени в приемни домове през 2017 година.

Трайна психологична травма

Над 4,600 професионални психиатри и над 90 здравни организации откриха петиция, с която призовават Тръмп и министъра на правосъдието Джеф Сешънс да спрат разделянето на деца от родители им, защото могат да им причинят „трайна психологична травма".

В момента над 14 хиляди деца имигранти са настанени в 100 приюта, които отдавна са стигнали предела на капацитета си. Министерството на здравеопазването и социалните грижи в САЩ разглежда нови варианти за отварянето на още подобни лагери за деца.  Към момента повече от хиляда деца са държани в палаткови лагери поради липсата на място.

В същото време администрацията на Тръмп спря легалната помощ за тези деца и техните родители, поставяйки ги в по-голям риск за депортация. Федералната служба за бежанците, която повече от десетилетие е финансирала организации, представляващи непълнолетни в имиграционния съд, докато тези деца живеят с възрастни роднини или настойници, не приема нови случаи, откакто започна и разделянето на семейства по границата. "Правителството създава тези непридружени деца, а след това ограничава възможностите им за достъп до адвокат", казва Маной Говиндая, директор на Центъра за имиграционно обучение и юридически услуги в Тексас. "Така че това почти гарантира, че хората не могат да имат успешен процес в имиграционния съд", добавя тя.