Полицията и служители първоначално са били объркани, когато са започнали да изчезват обувки от детска градина в Югоизточна Япония, най-малкото, защото „кражбите“ са били на единични обувки, а не на чифтове.
Неможейки да стигнат до дъното на двата инцидента по-рано този месец, полицаите инсталирали три камери с надеждата, че крадецът ще нанесе удар отново, според вестник Mainichi Shimbun. Тогава, когато една обувка е изчезнала в детска градина Gosho Kodomo-en в Кога, префектура Фукуока в нощта на 11 ноември, разследващите прегледали записите от камерите. Те вярвали, че са хванали своя заподозрян в кражбата на обувки на местопрестъплението.
Виновникът обаче се оказал с четири крака, оранжево-кафява козина и остри нокти. Запис от камера разкрива, че предишната вечер порът се е появил иззад стената, след което се е приближил до кутиите за съхранение на детски обувки и е избягал с една бяла обувка в уста. Всичко това се е случило в рамките на около 10 секунди.
Ръководителят на детската градина се е свързал с полицията в началото на ноември, след като 15 обувки, принадлежащи на 10 деца са изчезнали. На следващия ден са изчезнали още три, докато други обувки, които децата носят само вътре, са били намерени разпръснати на пода.
„Бяхме много притеснени, но сме облекчени сега, когато знаем, че е било животно“, заяви служител пред японския вестник.
Местен полицейски служител твърди, че това е първата подобна мистерия с липсващи обувки.
Проф. Хироши Сасаки от университета Chikushi Jogakuen каза, че порът, откраднал обувките, вероятно току-що е родил и предвид чувствителността на животните към студа е използвал обувките, за да подслони гнездото си за зимата. Местонахождението на обувките обаче остава неизвестно. Детският център се надява да предотврати повторение на инцидентите, като покрива кухините с мрежи през нощта. Той описва това като „мярка за предотвратяване на престъпления“.
Японските поговорки относно поровете имат подобна негативна конотация като тези на другите езици. Според покойния японски естествоизпитател CW Nicol мускусната миризма на японският пор е причина за появата на поговорката itachi no saigo-pei. Това буквално се превежда като „последната пръдня на пора“, но се използва за обозначаване на последната дума или постъпка на непопулярен или неприятен човек.