Министърът на вътрешните работи на Косово Джелал Свечла разкритикува Европейския съюз за "небалансирания подход", особено след нападението в село Банска на 24 септември 2023 г., като заяви, че вместо да се вземат мерки срещу Сърбия, са наложени санкции на Косово. Според него, въпреки че информацията е била споделена с партньорите на Косово, от тяхна страна има нежелание да се потърси отговорност от сръбската държава.
"Поведението на различни кръгове в Европейския съюз е изненадващо. Днес чух изказване на заместник-председателя на Европейския парламент, който изрази несъгласието си с небалансирания, несправедлив подход на ЕС, при който екстремистките структури на Сърбия атакуват КФОР", заяви Свечла в ефира на телевизия A2 CNN.
Министърът предупреди, че всеки момент главният организатор на миналогодишната атака Милан Радойчич може да получи нова заповед за нападение срещу Косово.
"Той е лидер на тренировъчните групи и може да приеме всяка друга заповед от Александър Вучич за нападение. Част от тренировките се провеждат в неговите имоти. Крайно време е международната общност да промени подхода си по отношение на Вучич", подчерта Свечла.
Милан Радойчич , който пое отговорността за организирането на терористичния акт в село Банска, е обвинен в три престъпления - "сериозни действия срещу конституционния ред или сигурността на Косово", "извършване на терористичен акт" и "пране на пари" от международната организация Интерпол.
Преди няколко месеца Интерпол също така издаде заповед за арест срещу него и други терористи, участвали в нападението на 24 септември.
Какво се случи?
В неделя, 24 септември, въоръжена група атакува косовската полиция в Баня и Звечани, като уби сержанта Африм Буняку. Косовските власти директно обвиниха Сърбия, че стои зад тази терористична атака, тъй като Радойчич - доверено лице на сръбския президент Александър Вучич, пое отговорност.
Сръбските власти арестуваха Радойчич, но само ден по-късно го освободиха.
Съединените американски щати и Европейският съюз осъдиха случилото се и поискаха извършителите да бъдат изправени пред съда.
От друга страна, Сърбия не се дистанцира от това нападение, а напротив - обяви ден на национален траур в памет на убитите терористи. След терористичната атака официален Белград разположи голям брой военни части по границата с Косово, които дни по-късно бяха изтеглени поради натиска на международната общност.