Починалите, при които е установен COVID-19, станаха 58. Два са новите смъртни случая по данни на Националния оперативен щаб. Днес в областната болница във Видин са починали 77-годишна жена и 72-годишен мъж.
1363 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас. През днешния ден са доказани още 15 нови случая, като 3 са в област София, 11 в област Видин и 1 в област Ямбол. Лабораториите продължават да работят, съобщиха от МЗ.
301 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 39 са пациентите, които са в интензивни отделения и клиники.
Към 27 април, 17 часа, регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са в областите както следва: Благоевград – 41; Бургас – 47; Варна – 26; Велико Търново – 22; Видин – 73; Враца – 3; Габрово – 4; Добрич – 13; Кърджали – 13; Кюстендил – 59; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 24; Перник – 11; Плевен – 124; Пловдив – 46; Русе – 12; Силистра – 5; Сливен – 40; Смолян – 33; София – 683; Стара Загора – 36; Хасково – 15; Шумен – 4, Ямбол – 9.
От щаба препоръчват на Министерството на здравеопазването да се направи проучване в Пловдив, тъй като градът е по средата - има заразени, но той не е огнище. Планирано е в рамките на седмица на случайни места в града под тепетата да се направи тестуване на населението. Целта е да се открият антитела по Елайза метода.
"Следвайки математическите модели, България преживя един пик около Великден, сега отново се "катерим" по кривата на заболяването. Факт е, че възникват огнища, но благодарение на работата на РЗИ-тата ситуацията се овладява бързо" коментира още проф. Мутафчийски. Факт е, че достигнахме стойности, които не бяха достигани, категоричен бе той.
Около 50% от болничните легла в София вече са изчерпани. Във Видин са изчерпани медицинските консумативи.
Анализът за разхлабване на мерките и евентуално отваряне на училища е обсъждан в два варианта, обясни шефът на щаба. В момента се коментират 2 стратегии в тази насока, но и на световно ниво няма ясен отговор кой от тези варианти е правилен, обясни ген. Мутафчийски.
Заради усложняване на обстановката всички държави в света вървят към увеличаване на ресурсите в здравеопазването. Пример е Германия, която премахна част от мерките, но в Берлин се изграждат огромни зали, готови да поемат болни, в Букурещ се наблюдава същата картина, разясни още ген. Мутафчийски.
Относно отваряне на малките къщи за гости, началникът на Националния оперативен щаб съобщи, че това не би се отразило съществено на психическото здраве на нацията, но със сигурност ще усложни епидемиологичната обстановка в страната.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.