На фона на резкия ръст на заразените с коронавирус в Китай, учени предупреждават, че има опасност цели две трети от населението на планетата да се заразят с опасния вирус. В интервю за агенция Bloomberg това опасение споделя и Айра Лонджини, консултант на Световната здравна организация и ръководител на Центъра за изследвания на инфекциозните болести към университета във Флорида.

Карантината няма да спре коронавируса“

По думите на учения, който следи разпространението на коронавируса в Китай, броят на заразените може да достигне няколко милиарда. Към момента хората, заразени с вируса в Китай, са 72 436 души. Само за часове новите заразени са хиляди. Повече от 1700 лекари и медицински работници са заболели, а броят на жертвите достигна 1868. Овладяването на епидемията зависи преди всичко от ефективността на карантината в милиони градове като Ухан. Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус похвали взетите от Китай мерки и изтъкна, че те дават на останалия свят време да се подготви за борба срещу заразата. Айра Лонджини обаче предупреждава, че карантината може само да забави разпространението на вируса, но не и да го победи. „Изолацията на пациенти с потвърдена диагноза и поставянето под карантина на хората, с които те са общували, няма да спре разпространението“, посочва експертът.

50 000 заразени дневно“

Лонджини аргументира оценките си с предположението, че всеки заболял от коронавирус предава заразата на двама до трима души. А да се проследи разпространяването на болестта е особено трудно заради липсата на експресни тестове, както и поради факта, че у някои носители на заразата симптомите се проявяват само в приглушена форма, обяснява ученият. Мнението на Айра Лонджини споделят и други експерти. За опасност от заразяване на две трети от световното население говори и проф. Габриел Лън от университета в Хонконг. А лондонският изследовател Нийл Фъргюсън предполага, че броят на заразените с коронавирус в Китай скоро може да достигне 50 000 души дневно.


Директорът на болница в Ухан почина от заразата

Директорът на болница „Учан“ в град Ухан почина от коронавируса, съобщи китайската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс и ТАСС. Лю Чжъмин, роден през 1969 г. в провинция Хубей, стана първият ръководител на медицинско заведение в Китай, починал от това заболяване. На 14 февруари бе съобщено за смъртта на 59-годишна медицинска сестра от същата болница, починала от коронавируса. По данни на китайските власти към 14 февруари броят на потвърдените случаи на заразяване с новия коронавирус сред медицинските работници е надхвърлил 1700 души. Шестима от тях са починали. Новите заразени с вируса само за ден са 1886 души.


Застрашени са световните доставки на антибиотици

Светът може да се изправи пред недостиг на антибиотици, ако проблемите на фармацевтичната индустрия, провокирани от епидемията на коронавируса в Китай, не бъдат решени, предаде Ройтерс. Агенцията се позовава на изказване на председателя на търговската камара на ЕС в Китай Йорг Вутке на кръгла маса в Пекин. Според Вутке епидемията на коронавируса се е отразила негативно върху синхронизирането на доставките на антибиотици в Китай.


Проучване: Най-уязвими са възрастните и болните

Коронавирусът от китайската провинция Хубей поразява предимно хора в преклонна възраст и болни, но четири пети от заразените го изкарват леко или със средно тежки последици. Това показват данните от най-голямото досега проучване на ситуацията, обхванало подробности за 44 672 от над 70 хиляди случая на Covid-19. То е на китайските здравни власти и според тях огромна част от тях са в провинцията, епицентър на епидемията. Китайският център за контрол и предотвратяване на заболяванията съобщава още:

  • средната смъртност е 2.3%, но в Хубей тя е 2.9%, докато в останалите провинции е 0.4%
  • към 11 февруари общият брой на регистрираните случаи в страната е 72 314
  • над 12 000 от нуждаещите се от медицинска помощ са се възстановили
  • почти 81% от случаите са леки и средно тежки, 13.8% са тежки и едва 4.7% са критични
  • най-висока е смъртността сред хората над 80-годишна възраст - 14.8% от заразените
  • при децата до 9-годишна възраст няма смъртни случаи, а сред хората до 39 години са починали 0.2%
  • за групата 40-50 години смъртността е 0.4%, за 50-60-годишните - 1.3%, за 60-70-годишните - 3.6%, и за тези между 70 и 80 години - 8%
  • Covid-19 убива повече мъже (2.8%), отколкото жени (1.7%)
  • най-смъртоносно за заразените се оказва, ако имат сърдечно-съдово заболяване, следвано от диабет, хронично респираторно заболяване и високо кръвно налягане.

Медицинският персонал трябва да е особено внимателен с коронавируса, се препоръчва в доклада. В него не е попаднала смъртта на Лю Жимин, директор на една от водещите болници в Ухан, столицата на Хубей, за която бе съобщено във вторник. Освен това на 13 февруари - два дни след края на данните, на които се позовава докладът - властите разшириха дефиницията за това кои случаи се смятат за потвърдени. В текста се твърди още, че изглежда епидемията е достигнала пика си около 23-26 януари. След тази дата започна налагането на тотална блокада на цели многомилионни градове в Хубей, където на десетки милиони китайци е наредено да не напускат жилищните си квартали и по улиците се допуска движението единствено на автомобили със специален режим. Промяна вероятно е предизвикала масираната информационна кампания за лична хигиена, миене на ръцете, носене на медицински маски и търсене на помощ при симптоми, а не да се изчаква човек да се разболее. Това може да започне да се променя в противоположна посока, когато китайците потеглят към работните си места след удължената отпуска и ваканция за нова година.