Крал Чарлз и кралица Камила приветстваха множеството от балкона на Бъкингамския дворец
Крал Чарлз Трети и кралица Камила се появиха на балкона на Бъкингамския дворец с избрана група от висши кралски особи.
Кралската двойка помаха на огромните тълпи и на фона на прелитащи хеликоптери и самолети, които изпуснаха във въздуха цветовете на британския национален флаг.
Крал Чарлз Трети поздрави множеството около Уестминстърското абатство и потегли обратно към Бъкингамския дворец
Британският крал Чарлз Трети поздрави множеството, събрало се около Уестминстърското абатство, след края на церемонията по неговата коронация, съобщи Би Би Си.
74-годишният монарх помаха на приветстващите го хора и се ръкува с някои от тях.
След това британският крал и съпругата му, кралица Камила, се качиха на златната каляска, с която се връщат към Бъкингамския дворец.
Процесията преминава по същия маршрут от 2,3 километра, който беше използван тази сутрин в обратна посока, посочва Би Би Си.
Преди това престолонаследникът принц Уилям коленичи пред баща си, за да се закълне във вярност към него.
Това стана в Уестминстърското абатство, където монархът бе коронясан на церемония.
"Ще ви поддържам, като ваш слуга на живота и тялото. Нека Бог ми помага", каза принц Уилям.
По традиция кралските особи и лордовете също коленичиха пред новия крал и му отдадоха почит.
По-малкият син на монарха, принц Хари, също присъства на церемонията. Той обаче бе чак на третия ред - два реда зад брат си, принц Уилям, отбелязва ДПА.
По-рано Бъкингамският дворец каза, че Хари и чичо му, принц Андрю, няма да имат официална роля на събитието. Двамата вече не са "работещи кралски особи".
Принц Уилям се закле във вярност към баща си
Британският престолонаследник принц Уилям коленичи пред баща си, крал Чарлз Трети, за да се закълне във вярност към него, предаде Асошиейтед прес.
Това стана в Уестминстърското абатство, където монархът бе коронясан на церемония преди това.
"Ще ви поддържам, като ваш слуга на живота и тялото. Нека Бог ми помага", каза принц Уилям.
По традиция кралските особи и лордовете също коленичиха пред новия крал и му отдадоха почит.
По-малкият син на монарха, принц Хари, също присъства на церемонията. Той обаче бе чак на третия ред - два реда зад брат си, принц Уилям, отбелязва ДПА.
По-рано Бъкингамският дворец обяви, че Хари и чичо му, принц Андрю, няма да имат официална роля на събитието. Двамата вече не са "работещи кралски особи".
Военното министерство на Украйна поздрави Крал Чарлз Трети с видеообръщение
Министерството на отбраната на Украйна публикува видеозапис, с който поздравява Великобритания за коронацията на крал Чарлз Трети и благодари на страната за подкрепата ѝ в борбата с Русия, предаде Ройтерс.
"В навечерието на историческата коронация бихме искали да благодарим на нашите британски приятели за вашето приятелство. Благодарни сме за вашата непоколебима подкрепа и партньорство, особено през изминалата година", заяви украинското министерство на отбраната.
Едноминутният видеозапис, в което се благодари на Лондон за оръжията, предоставени на Киев, и за обучението на хиляди украински войници, показва срещите на президента Володимир Зеленски с крал Чарлз, министър-председателя Риши Сунак, лидера на лейбъристите Киър Стармър и бившия министър-председател Борис Джонсън.
"Бог да пази Краля": Чарлз Трети е коронясан като крал на Обединеното кралство
Крал Чарлз Трети вече е коронясан като Крал на Обединеното кралство.
Архиепископът на Кентърбъри постави короната на Свети Едуард върху главата на краля.
При коронясването на краля прозвучаха оръдейни салюти от военните бази в цялата страна и от корабите на Негово Величество в морето.
Във всички краища на Кралството, включително в огневите станции в Единбург, Кардиф и Белфаст, в момента на коронацията на краля прозвучаха салюти в чест на историческия момент.
Докато се подготвяше да постави короната на главата на Чарлз, Уелби каза: "Кралю на кралете и Господарю на господарите, благослови, молим те, тази корона и така освети твоя раб Чарлз, на чиято глава днес я поставяш в знак на кралско величие, за да бъде увенчан с твоята благодатна милост и изпълнен с изобилна благодат и всички княжески добродетели; чрез този, който живее и царува върховно над всичко, един Бог, свят без край. Амин."
След като частта от церемонията приключи, Уелби заяви: "Бог да пази краля".
Всичко, което се говори за коронацията, се върти около този момент, когато короната от 17-и век, обсипана със злато и скъпоценни камъни, бе поставена на главата на монарха. Тя се използва само за този случай, преди да се върне в Лондонската кула.
Короната е висока около 30 см., а отблизо изглежда малко по-голяма, отколкото бихте очаквали - незабравима демонстрация на богатство. В нея са събрани 444 отделни скъпоценни камъка, включително сапфири, рубини, аметисти и топази.
За да се отбележи моментът, бяха чути и камбаните на абатството.
Последният човек, който е преживял подобно събитие, е майката на Чарлз – Елизабет, преди 70 години.
Крал Чарлз положи клетвата
Крал Чарлз Трети положи коронационната клетва.
Застанал до 700-годишния стол за коронация, Чарлз се обърна с лице към четирите страни на абатството, за да бъде провъзгласен за "несъмнен крал" пред паството.
Събралите се ликуваха с думите "Бог да пази крал Чарлз!", последвано от тръбни звуци при всяка декларация.
Чарлз положи коронационната клетва - законово изискване, тъй като законът, приет през 1689 г., задължава крал Уилям и кралица Мери да обещаят да поддържат протестантската вяра.
"Аз, Чарлз, тържествено и искрено в присъствието на Бога изповядвам, свидетелствам и заявявам, че съм верен протестант и че според истинското намерение на постановленията, които осигуряват протестантското наследяване на престола, ще подкрепям и поддържам споменатите постановления в рамките на силите си според закона", каза той.
След клетвата от страна на краля, той седна на стола на властта.
Църковният хор пее Gloria in Excelsis Deo (Слава на Бога във висините).
Коронацията на Крал Чарлз започна
Кралят и кралицата пристигнаха в Уестминстърското абатство преди коронацията, като влязоха през Голямата западна врата на древната църква. Пред тях дефилира дълга процесия от униформени официални лица и духовници и прозвучаха фанфари.
Камбаните започнаха да бият за краля и кралицата, които скоро ще бъдат коронясани в Уестминстърското абатство.
Принц Джордж, синът на принца и принцесата на Уелс, се наредиха до другите почетни гости.
Принц Хари и принц Андрю седят на третия ред в Уестминстърското абатство.
Андрю пристигна с кадифени одежди и златни знаци, които го обозначават като Рицар на жартиерата - церемониална роля, която той заема, откакто покойната кралица му я връчи през 2006 г.
За разлика от него принц Хари носи обикновен костюм, както бе поискано от Бъкингамския дворец, а не военната униформа, която преди това е носил на кралски церемонии, включително на погребението на кралицата миналата година.
По време на коронацията Крал Чарлз III е облечен в церемониално облекло от коприна, злато и скъпоценни камъни, тежащо над 10 килограма. Чарлз носи тъмночервената кадифена държавна роба на дядо си крал Джордж VI. Мантията е на близо 90 години.
Камила носи на коронацията мантия с дължина 5,5 метра, която е направена за коронацията на Елизабет II през 1953 г. Тя е избродирана с изображения на пчели и бръмбари, "които отразяват темите за природата и околната среда и любовта на Техни Величества към естествения свят", каза по-рано говорител на Бъкингамския дворец.
Кралят и кралицата заеха местата си пред главния олтар на абатството.
Мястото е известно като Театърът на коронацията, което дава представа, че това е централната точка на традицията.
Крал Чарлз ще получи Библията, а след това ще каже клетвата, която този път ще бъде рамкирана от признанието, че хората имат свои собствени "вярвания и убеждения".
За помазването той ще пристъпи към 700-годишния коронационен стол.
Той е поставен в средата на старателно възстановената средновековна настилка.
Столът е изработен от италиански майстори от XIII в., като се смята, че много от парчетата мозайка са спасени от средновековни търсачи на изгодни цени, които са взели материал от стари древноримски руини.
Така че крал Чарлз ще бъде коронясан върху фрагменти от още по-стара цивилизация. Очаква се коронацията да продължи около 90 минути.
Без обяд, без тържества и без снимки: Принц Хари все пак се появи на коронацията
Въпреки съмненията че изобщо ще присъства, Принц Хари се появи сред тълпата в Лондон, събрала се за коронацията на краля на Великобритания Чарлз Трети.
Очаква се обаче принц Хари да не участва по никакъв начин в днешните тържества по случай коронацията, освен да се появи за кратко в Уестминстърското абатство.
"Daily Mail" твърди, че той "няма никакви планове" да се присъедини към кралското семейство в Бъкингамския дворец, да участва в частния семеен обяд или дори да се появи на общи снимки.
Той няма да участва и в процесията от Уестминстърското абатство, нито ще се присъедини към семейството си на балкона за традиционната публична поява и полет, твърди още изданието, позовавайки се на свои източници.
Кралският син пристигна от Лос Анджелис с полет AA136 на American Airlines, който кацна в 11.23 ч. на лондонското летище Хийтроу в петък..
Херцогът на Съсекс не е бил виждан публично от дни и нямаше никакви признаци, че е напуснал калифорнийското си имение или е пристигнал в Обединеното кралство.
Източниците подчертават, че Хари ще остане съвсем за кратко в Обединеното кралство и ще го напусне точно след 24 часа. Той планира да се върне веднага след двучасовата церемония, за да бъде с Меган за четвъртия рожден ден на сина им Арчи.
Кралската процесия напусна Бъкингамския дворец и се отправя към Уестминстърското абатство
Процесията за коронацията на крал Чарлз III напусна Бъкингамския дворец през Централната порта и се отправи към Уестминстърското абатство.
Пътуването към Уестминстърското абатство е известно като „кралското шествие“. Кралската гвардия ги поздрави по време на потеглянето. Шествието се отправя по The Mall. Дългият, прав и осеян с дървета булевард е бил свидетел на безброй кралски процесии през вековете - сред тях е и миналогодишното честване на Диамантения юбилей, с което кралицата отбеляза 70 години на трона
В тази процесия участват около 200 представители на въоръжените сили, съсредоточени около ескорта на суверена от Домашния конен полк. Други 1 000 души от силите на реда ги съпровождат по фланговете.
Медиците, ветераните от армията, благотворителните организации и други получиха места на специално изградени трибуни за наблюдение на площад Трафалгар и пред Бъкингамския дворец.
Обратното пътуване, в което ще участва много по-голяма група, ще бъде Коронационното шествие.
След като пристигне в Уестминстърското абатство, по време на коронацията Крал Чарлз III ще бъде облечен в церемониално облекло, тежащо над 10 килограма, съобщи „Дейли стар“.
По време на официалната коронация 74-годишният крал на Великобритания ще бъде облечен в церемониални одежди от коприна, злато и скъпоценни камъни.
Тълпата освирква принц Андрю
Принц Андрю беше освиркан от някои членове на тълпата, докато напускаше Бъкингамския дворец на път към Уестминстърското абатство.
Херцогът на Йорк е обект на обвинения, свързани с осъдения сексуален престъпник Джефри Епщайн и неговата довереница, британската светска дама Гислейн Максуел, която през 2021 г. беше призната за виновна за трафик на деца с цел сексуална експлоатация, съобщава BBC.
Крал Чарлз и Камила започват пътуването си от Бъкингамския дворец до Уестминстърското абатство в 12:20 българско време, пътувайки в теглената от коне карета „Diamond Jubilee State Coach“ и придружени от членове на бодигардите на краля, Household Cavalry. „Кралското шествие“ се движи по The Mall – алеята, водеща от Бъкингамския дворец до площад Трафалгар, след това по Уайтхол, преди да пристигне в Уестминстърското абатство.
Мултикултурна и модерна Великобритания: Стотици официални лица от цял свят пристигнаха за коронацията
Стотици официални лица от страни от целия свят пристигат на коронацията на Крал Чарлз във Великобритания.
Българският премиер Гълъб Донев вече проведе кратка среща с Краля.
Бившият премиер Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита пък са част от европейските монархически семейства, които идват в Лондон, за да споделят с новия британски крал това важно събитие в живота му.
Те ще седят редом с нидерландския крал Вилем-Александър и кралица Максима, белгийския крал Филип и кралица Матилда, принца на Монако Албер и съпругата му принцеса Шарлийн, испанския крал Фелипе и кралица Летисия, шведския крал Карл XVI Густав и дъщеря му принцеса Виктория.
Сред пристигащите са чуждестранни сановници, избрани длъжностни лица, чуждестранни кралски особи и членове на британското кралско семейство в Уестминстърското абатство.
Източници, близки до краля, твърдят, че той иска цялостната церемония да отразява мултикултурна, модерна Великобритания.
Очаква се да включва повече представители на други религии, отколкото при коронациите в миналото, но в основата си все още ще бъде англиканска служба. В първото си обръщение към нацията при възкачването си на трона кралят даде всичко от себе си, за да подчертае своята християнска вяра.
Повече от 100 държавни глави от цял свят са приели поканата на Бъкингамския дворец да участват в тържествата. Франция, Германия и Италия ще бъдат представени от президентите си, а Австралия, Нова Зеландия и Канада - от премиерите си.
Гълъб Донев се срещна с Чарлз Трети преди коронацията
Министър-председателят Гълъб Донев проведе кратка среща с крал Чарлз III часове преди днешната коронация в Лондон.
Двамата разговаряха по време на приема, даван от краля и кралицата-консорт за чуждестранните гости в Бъкингамския дворец.
Във фокуса на разговора на премиера Донев и Чарлз III беше засилването на двустранното сътрудничество в сигурността, търговията, културата и образованието.
Акцент беше поставен и върху откритата наскоро мащабна изложба в Британския музей, където България е представена с едно от най-забележителните си съкровища - Панагюрското.
Крал Чарлз III изрази възхищението си от експозицията, а министър-председателят Гълъб Донев отбеляза, че Панагюрското съкровище е уникален шедьовър на древното изкуство, което успява да впечатли целия свят.
Визитата на министър-председателя Гълъб Донев в Обединеното кралство продължава и днес, когато премиерът ще представлява България на церемонията по коронацията на британския крал Чарлз III.
Басистът на "Sex Pistols" преработва текста на "God Save the Queen" в чест на Краля
Бившият басист на легендарната пънк група "Sex Pistols" се опитва да преработи текста на песента "God Save the Queen" преди коронацията на крал Чарлз.
Глен Матлок, който ще изпълни „God Save the King“ в Клуб 100 в Лондон днес посочи, че се бори с една или две от римите.
"Когато започнеш да променяш една дума, трябва да промениш всички", каза той. "Няма толкова много думи, които да се римуват добре [с king], освен bling, Ming. Не са много".
Той добави: "Вероятно просто ще ги измислям на момента, така че ако искате да разберете какви ще са новите текстове, по-добре елате, защото вероятно ще импровизирам".
„God Save the Queen“ излиза през 1977 г. - годината на сребърния юбилей на кралицата и има определено антироялистки уклон, сравнявайки монархията с "фашистки режим".
Демонстранти протестират срещу монархията в Лондон. Има арестувани
Антимонархически демонстранти протестираха в центъра на Лондон часове преди коронацията на Чарлз Трети.
Те развяваха националния флаг, но гръмогласно скандираха срещу монархията, носеха плакати и тениски с антимонархически послания. Полицията арестува шестима от тях.
В същото време някои минувачи им опонираха с възгласите "Да жиее кралят!"
Демонстрацията се случи момент, когато британски и чуждестранни гости се събираха в Уестминстърското абатство, включително членове на правителството.